Infostart.hu
eur:
355.72
usd:
313.22
bux:
138853.98
2026. június 24. szerda Iván
Close up image of assorted gold ingots and gold coins. Getty Images
Nyitókép: Anthony Bradshaw/Getty Images

Korányi G. Tamás: régiós összevetésben egyedülálló a magyar aranytartalék

Az év elején még 2700 dollár volt egy uncia arany ára, de azóta 25 százalékot erősödött dollárban számítva, és várhatóan folytatódik ez a trend – mondta az InfoRádióban Korányi G. Tamás. A tőzsdei szakértő arról is beszélt, hogy egy főre számítva a magyar aranytartalék a 12. legnagyobb készlet a világon, a közép-kelet-európai térségben pedig az első helyen van.

Ismét rekord közelbe került az arany árfolyama. Továbbra is a geopolitikai feszültségek és a jegybanki vásárlások hajtják fel a nemesfém árát. Korányi G. Tamás az InfoRádióban elmondta: kedden 3420 dollárért adtak egy uncia aranyat, ami 31 grammos súlyegység. Csütörtökön 3375 dollárra csökkent az árfolyam, így jelenleg mintegy 37 ezer forintot ér egy grammnyi arany. Az elmúlt néhány évben a világ jegybankjai tartalékaik egyre nagyobb részét tartották aranyban, és a folyamatos vásárlások révén éves szinten akár az ezer tonnát is elérték a tranzakciók, ami a világ teljes aranytermelésének egy nagyon jelentős hányada. A tőzsdei szakértő megjegyezte: a Magyar Nemzeti Bank (MNB) is kiveszi a maga részét ebből a tekintélyes vásárlási sorozatból.

Arra számít, hogy a közeljövőben marad a mostani trend, de felhívta a figyelmet arra is, hogy közben a dollár értéke jelentősen gyengül, ami még inkább felfelé hajtja az arany árát. Emlékeztetett, hogy az év elején még 2700 dollár volt egy uncia arany ára, de azóta 25 százalékot erősödött dollárban számítva, éppen annyit, mint a BUX forintban. Ugyanakkor forintba átszámítva csak 6 százalékkal emelkedett a nemesfém árfolyama. Értelemszerűen gyengülő dollárban többet ér az arany.

Mindeközben az MNB a héten bejelentette, hogy ellenőrizte aranytartalékát, a 94,5 tonnás hazai készlet hiánytalan és kifogástalan állapotban van.

Jelenleg 110 tonna a Magyar Nemzeti Bank aranytartaléka, ami a jelenlegi árfolyamon 4000 milliárd forintot ér.

Ez az összeg a magyar GDP öt százaléka. A 110 tonnás összmennyiségből 94,5 tonna van a Szabadság téri trezorokban, 15 tonna pedig az aranypiac központjában, Londonban.

Korányi G. Tamás hozzátette: a legtöbb jegybank tart valamekkora mennyiségű aranytartalékot az angol fővárosban, mert ha adott esetben el kell adni aranyat, akkor onnan könnyebben bonyolítható le egy-egy tranzakció. Tulajdonképpen technikai oka van annak, hogy az arany egy részét Londonban őrzik: ha olyan ügyletre van kilátás, ami miatt mozgósítani kell az aranyat, akkor a Londonban letétbe helyezett, fizikailag is ott lévő arany könnyebben mozdítható, mint például a budapesti.

A szakértő kiemelte: a 110 tonnás magyar aranytartalék a világon a 36. legnagyobb készlet, minden magyar állampolgárra jut 11,5 grammnyi arany. Egy főre számítva pedig a magyar aranytartalék a 12. a világon. Összehasonlításképpen: az Egyesült Államokban 8000, Németországban 3400, Franciaországban 2300, míg Svájcban 1000 tonnányi aranytartalékot őriznek.

A közép-kelet-európai térséget, valamint a Balkánt is figyelembe véve egy főre vonatkoztatva – és egyébként a GDP-hez viszonyítva is – a magyar készlet a legnagyobb.

Az aranytartalék egyfajta stabilitást ad az államoknak, illetve megerősíti az egyes jegybankok mozgásterét. Korányi G. Tamás hozzátette: a tartalékot külföldi devizában vagy aranyban lehet tartani, hiszen például a forint erre nem alkalmas, ráadásul a magyar fizetőeszköz mennyiségét szabályozza is az MNB. Amikor stabilizálni akarja a forint árfolyamát, akkor külföldi devizáért vásárol forintot vagy elad. Ezek azok a nemzetközi devizaműveletek, amiket minden jegybank végez.

Az aranytartaléknak akkor is van stabilizáló szerepe, amikor például a dollár értéke változik. A szakértő megjegyezte: nagyon nehéz eltalálnia egy jegybankárnak, hogy dollárban, euróban, jüanban vagy más pénznemben tartsa-e a nemzeti tartalék zömét, ezért egyre inkább nő az aranytartalék aránya. Idehaza sokáig mindössze három tonna volt az aranytartalék. Magyarország 2018-ban további 28 tonnát, 2021-ben még 63-at, tavaly pedig újabb 15,5 tonnát vett, így jött össze a 110 tonnás összmennyiség.

Korányi G. Tamás elmondta: a korábbi aranyárak alapján mintegy hatmilliárd dollárt költött a magyar állam aranytartalékokra az elmúlt hét évben. A 110 tonnás készlet összesen 12 milliárd dollárt ér. Úgy véli, a magyar állam jó döntést hozott, hiszen így hatmilliárd dollárral gyarapodott az MNB aranykészlete. Ez konkrétan az MNB mérlegében ugyanakkor nem látszik, mert minden jegybank bejegyzési áron tartja nyilván az aranyat. Ez azt jelenti, hogy tulajdonképpen egy látens tartalékról van szó.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
A MOB főtitkára elmondta, hogy képzeli el a közös munkát az új sportállamtitkárral

A MOB főtitkára elmondta, hogy képzeli el a közös munkát az új sportállamtitkárral

A Magyar Olimpiai Bizottság idén is megrendezte az Olimpia Napját a Városligetben, ahová számos nagy sztár, olimpiai bajnok is kilátogatott, és együtt sportolt vagy beszélgetett a rajongókkal. Fábián László az InfoRádióban beszélt az esemény legfőbb értékeiről, az olimpiai felkészülés aktualitásairól és arról is, mire számít az új sportállamtitkársággal való együttműködéstől.

Ukrajna: „már mi teszünk szívességet a tűzszünettel Oroszországnak”

Ukrajna türelme nem véges és visszavonhatja tűzszüneti ajánlatát, ha nincs lényegi nemzetközi nyomás a háború leállítására – közölte a kijevi kormány megbízottja. Ukrajna úgy érzi, egyre jobban állnak a fronton, a tömeges dróntámadásoknak köszönhetően. Közben az amerikai kormányzat egyik tagja „az európaiak szellemi fogyatékos gyerekének” nevezte Zelenszkij ukrán elnököt.
Nem találtak magukra a techcégek eladási hullámában a tőzsdék

Nem találtak magukra a techcégek eladási hullámában a tőzsdék

Vegyes hangulat volt a nemzetközi tőkepiacokon: a közel-keleti feszültségek valamelyest enyhültek, de az elmúlt napok technológiai részvényeket sújtó korrekciója még nyomás alatt tarotta a tőzsdéket. A hangulatot javította, hogy az Irán és Izrael közötti konfliktus csillapodásával mérséklődtek az olajellátással kapcsolatos aggodalmak, és a Hormuzi-szoros hajóforgalma is fokozatosan normalizálódik, de továbbra is visszafogja a kockázatvállalási kedvet, hogy globális eladási hullám indult a technológiai részvényekben. Az arany héthónapos mélypontra került, a dollár pedig erősödik. Európában vegyes volt a kép: a Dax esett, míg a CAC40 enyhe pluszban állt meg. Az amerikai tőzsdék ugyan jó lendülettel kezdték a napot, de estére egyedül a Dow Jones tudott pluszban zárni.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×