Infostart.hu
eur:
356.03
usd:
313.59
bux:
138853.98
2026. június 24. szerda Iván
Close up image of assorted gold ingots and gold coins. Getty Images
Nyitókép: Anthony Bradshaw/Getty Images

Amerika kiszipolyozza a készleteket, aranyhiánytól tartanak Európában

Az Európából kiáramló arany idővel hiányozni fog, amit a svájci finomítók és pénzverdék esetenként csak több hónapos határidővel tudnak pótolni – mondta az InfoRádióban a Conclude Befektetési Zrt. cégvezetője. Juhász Kristóf szerint a Mexikóval és Kanadával szemben bevezetendő 25 százalékos vámok miatt akár 25 százalékkal is megemelkedhet az amerikai aranyár.

Jelentős mennyiségű aranyat szállított ki az Egyesült Államok Európából, ami miatt szakértők azért aggódnak, hogy hamarosan aranyhiány alakulhat ki a kontinensen. A Conclude Befektetési Zrt. cégvezetője az InfoRádióban elmondta: januárban az elmúlt két és fél évtizedben nem látott mértékben ugrottak meg a fizikai leszállítások a chicagói Comex határidős aranytőzsde közraktáraiba, ahová csak 2025 első hónapjában 93 tonnányi (hárommillió unciányi) fizikai aranyat szállítottak. Közben az arany árfolyama újabb történelmi csúcsot ért el.

Juhász Kristóf megjegyezte: a 93 tonnányi mennyiség nagyjából a magyar aranytartalékkal mérhető össze. A határidős szerződés január 31-én járt le, és szokatlan módon ekkor lekérték a fizikai aranyat, ami azért volt rendhagyó, mert az esetek 99 százalékában készpénzben számolják el.

A lekérés hatására nagyon megugrott az Egyesült Államokba importált arany mennyisége.

A cégvezető szerint ez a mennyiség kiugróan magasnak számít, és a koronavírus-járvány idején, valamint az orosz–ukrán háború kitörésekor szerzett tapasztalataik alapján egy úgynevezett rekordkockázati prémium visszatérését jelentheti az arany piacára. Juhász Kristóf azt is elmondta, mi állhat annak a hátterében, hogy Amerika bekészletezte az aranyat. Úgy véli, ez egyrészt egy „piacbekerítési spekuláció” lehet, másrészt egyfajta felkészülés a Mexikóval és Kanadával szemben bevezetendő 25 százalékos amerikai vámokra. Felhívta a figyelmet, hogy Mexikó és Kanada is jelentős exportáló ország, mindkét állam arany- és ezüstbányáiból óriási mennyiségű készletet szállítanak az USA-ba.

Juhász Kristóf nem tartja kizártnak, hogy az érintettek már arra készülnek, hogy arany-és ezüsthiány alakul ki a kivetett vámok miatt. Mint mondta,

a 25 százalékos vámok bevezetése után akár 25 százalékkal is megemelkedhet az amerikai aranyár.

A Conclude Befektetési Zrt. cégvezetője szerint ugyanakkor az is elképzelhető, hogy „a megugró fizikai kereslet mindössze egy egyszeri pánikreakció, ami idővel le fog csengeni”. Ezzel együtt arra is figyelmeztetett, hogy a fizikai arany mennyisége véges.

Ezzel leginkább arra utalt, hogy az Európából kiáramló arany idővel hiányozni fog, amit ráadásul a svájci finomítók és pénzverdék esetenként csak több hónapos határidővel tudnak pótolni. Juhász Kristóf hozzátette:

már most vannak olyan aranyrudak, aranyérmek, amelyekből kisebb készlet érhető el, mint korábban.

A cégvezető azt gondolja, mindez azt hozhatja magával, hogy Európában az arany szállítási határideje megnőhet, emellett az is megtörténhet, hogy a fizikai arany árfolyama elválik a tőzsdei árfolyamától, és a fizikailag elérhető arany ára 10-15 százalékkal feljebb kerülhet.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
A tudósok szerint jobban jár az a csapat a vb-n, amelyik több mérkőzését játszhatja fedett stadionban

A tudósok szerint jobban jár az a csapat a vb-n, amelyik több mérkőzését játszhatja fedett stadionban

Amikor decemberben megtartották a 2026-os világbajnokság sorsolását, az edzők, játékosok és szurkolók mind találgatták, melyik csapat lesz a legkedvezőbb helyzetben, a menetrend és a minél kevesebb utazás tekintetében. De volt egy másik, kevésbé nyilvánvaló szempont is, amit figyelembe kellett venni: előnyben vagy, ha több mérkőzést játszhatsz fedett stadionban.

Ukrajna: „már mi teszünk szívességet a tűzszünettel Oroszországnak”

Ukrajna türelme nem véges és visszavonhatja tűzszüneti ajánlatát, ha nincs lényegi nemzetközi nyomás a háború leállítására – közölte a kijevi kormány megbízottja. Ukrajna úgy érzi, egyre jobban állnak a fronton, a tömeges dróntámadásoknak köszönhetően. Közben az amerikai kormányzat egyik tagja „az európaiak szellemi fogyatékos gyerekének” nevezte Zelenszkij ukrán elnököt.
Nagy technológiai eladási hullám után próbálnak magukhoz térni a tőzsdék

Nagy technológiai eladási hullám után próbálnak magukhoz térni a tőzsdék

Vegyes hangulat látszik a nemzetközi tőkepiacokon, mivel a közel-keleti feszültségek valamelyest enyhültek, de az elmúlt napok technológiai részvényeket sújtó korrekciója még nyomás alatt tartja a tőzsdéket. A hangulatot javítja, hogy az Irán és Izrael közötti konfliktus csillapodásával mérséklődtek az olajellátással kapcsolatos aggodalmak, és a Hormuzi-szoros hajóforgalma is fokozatosan normalizálódik, de továbbra is visszafogja a kockázatvállalási kedvet, hogy globális eladási hullám indult a technológiai részvényekben. Az arany héthónapos mélypontra került, a dollár pedig erősödik. Európában vegyes volt a kép: a Dax esett, míg a CAC40 enyhe pluszban állt meg. Az amerikai tőzsdék ugyan jó lendülettel kezdték a napot, de estére már romlik a hangulat.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×