Bókay Márton közölte, hogy a 200 milliárd forintos keretösszeg 800-1000 milliárd összértékű ingatlanfejlesztést eredményezhet, 5 éven belül csaknem 30 ezer lakóingatlan építéséhez járulhat hozzá. A Lakhatási Tőkeprogramot koordináló Nemzeti Tőkeholding elnök-vezérigazgatója abban bízik, hogy a forrás a kínálati oldal fellendítésével letörheti az ingatlanpiaci drágulást.
A pályázat március 17-én nyílik meg az alapkezelők előtt, a tőkejuttatás legalább 80 százalékát lakások, bérlakások és kollégiumok építésére kell fordítaniuk. A 200 milliárd forint keretösszegű tőkeprogram révén 5 év alatt közel 30 ezer lakás épülhet meg. A program iránti előzetes piaci érdeklődés minden várakozást felülmúlt, így a tőkeprogram megvalósítói a keretösszeg emelését is kilátásba helyezték.
A programra 2025. március 17. és március 24. között olyan hazai, jelentős tapasztalattal, szakmai tudással és eredményekkel rendelkező piaci befektetési alapkezelők jelentkezhetnek nyilvános pályázat útján, akik 2024. december 31. napján legalább 25 milliárd forint vagyont kezeltek ingatlan- és/vagy értékpapíralapokban, vagy átlagosan együttesen legalább 25 milliárd forint jegyzett tőkéjű magántőkelapot kezeltek.
Egy alapkezelő akár több alappal is pályázhat, így az alapkezelők alaponként legalább 5 milliárd forint, alapkezelőnként legfeljebb 20 milliárd forint tőkejuttatást kaphatnak az induló konstrukcióban.
A nyertes – meglévő vagy újonnan létrehozott – ingatlanalapok az elnyert tőkejuttatás 100%-át kizárólag magyarországi ingatlanbefektetésekre, ennek 80 százalékát pedig lakások, bérlakások, valamint kollégiumi épületek fejlesztésére fordíthatják.
Buda Sándor, az NTH elnök-vezérigazgatója az alapokkal szemben támasztott elvárások tekintetében hozzátette: "a tőkeprogram úgy járul hozzá az ingatlanpiac kiegyensúlyozásához, hogy a torzító hatások elkerülése érdekében piaci alapon nyújt tőkebefektetéseket. Ugyanazokat a feltételeket, így ugyanazt a megtérülést várjuk el az ügyletektől, amelyet a magánbefektetők is egy-egy hasonló tranzakció során". A nyertes alapoknak a rendeltetésszerű felhasználás érdekében beszámolási kötelezettsége lesz az NTH felé, amely pedig szankciókkal élhet a nem időarányos vagy nem megfelelő teljesítés esetén.
A Lakhatási Tőkeprogrammal kapcsolatos pályázati dokumentáció már elérhető a Nemzeti Tőkeholding honlapján, az alapkezelők 2025. március 17-től legkésőbb 2025. március 24-ig tudnak jelentkezni.