eur:
401.06
usd:
371.3
bux:
89589.51
2025. április 2. szerda Áron
Nyitókép: Getty Images / Jupiterimages

Ez az oka a tejtermékek elképesztő drágulásának

Az inflációnál, azon belül az élelmiszerek árának emelkedésénél is nagyobb mértékben drágultak az elmúlt évben a tejtermékek, köztük a vaj. Eközben már az import tejtermékek is olcsóbbá váltak a hazaiaknál. Az InfoRádió utánajárt, hogy mi lehet ennek az oka.

A KSH adatai szerint az élelmiszerek ára egy év alatt 5,4 százalékkal nőtt, ezen belül a tejé 19,5, a vajé pedig 16,4 százalékkal emelkedett. Az okokról az Agrárszektor című szakportál főszerkesztője nyilatkozott. Mint mondta rengeteg élelmiszerben használnak tejzsírt, illetve a vaj tulajdonképpen egy nagy tisztaságú tejzsírnak felel meg. Miután nagy a kereslethez képest kevesebb a tejzsír a piacon ez felfelé nyomja termék árát. Ezt Magyarország esetében tovább növeli a forint gyengülése.

Braunmüller Lajos azt is elárulta, hogy miért olcsóbbak az importból származó tejtermékek, köztük a vaj. Arra hívta fel a figyelmet, hogy Európa legnagyobb tehenészetei a kontinens tengerparti régióiban vannak. Franciaország óceán felőli részén, a Benelux államokban, Németország északi területein, valamint Lengyelországban. Ezeken a területeknek viszonylag kiegyensúlyozott, hűvös éghajlatuk van, nyaranta nincsenek olyan nagy forróságok, mint Magyarországon. Az agrár szakember ezzel magyarázza, hogy

ezekben az országokban sokkal kedvezőbben lehet teheneket tartani.

"Nálunk a tömegtakarmány alapvetően siló kukoricát jelent, ami ráadásul a nagy aszályok miatt néha kevesebb, mint kellene" - magyarázta Braunmüller Lajos. Majd azt is hozzátette, hogy a már említett tengermelléki területeken viszont hatalmas legelők vannak, és ez olcsóbbá teszi a takarmányozását. A szakember arról is beszélt, hogy a feldolgozásban is sokkal hatékonyabbak a külföldi tejüzemek, mint a hazaiak. "Tehát összességében az egész termékpálya hatékonyabb, kisebb fajlagos költségekkel dolgozik, és ez megjelenik az import termékek áraiban is" - hangsúlyozta az Agrárszektor főszerkesztője.

A hazai drágulások miatt a Gazdasági Versenyhivatal elnöke felszólító levelet küldött több, alapvető élelmiszerek termelőit és feldolgozóit tömörítő érdekképviseleti szervezethez. Álláspontja szerint ugyanis a rendszeresen kiadott áremelési közlemények sérthetik a tisztességes piaci versenyt és fokozzák az inflációs nyomást. A GVH figyelemmel kíséri a tejtermékek esetében is tapasztalható piaci folyamatokat és indokolt esetben beavatkozik - olvasható a közleményben.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Két újabb magyarországi telepen mutatták ki a pusztító vírust
Száj- és körömfájás

Két újabb magyarországi telepen mutatták ki a pusztító vírust

A Darnózseli és Dunakiliti településeken található állományokban április 1-jén azonosították a klasszikus tüneteket, a fertőzöttséget 2-án reggel a laboratóriumi vizsgálatok is megerősítették. A helyi hatósági szakemberek megkezdték a szükséges járványvédelmi intézkedéseket.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.04.02. szerda, 18:00
Vágujhelyi Ferenc
a Nemzeti Adó- és Vámhivatal elnöke
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×