Hétfő délután a floridai Mar-a-Lagóban Orbán Viktor miniszterelnök tárgyalást folytatott Donald Trumppal, Elon Muskkal és Michael Waltzcal. A megbeszélésen a magyar delegáció tagjaként Szijjártó Péter külügyminiszter, valamint Jászai Gellért, a 4iG Csoport elnöke is részt vett - írja a Portfolio.
A tárgyalás egyik legfontosabb momentuma a 4iG Csoport HUSAT műholdprogramjának bemutatása volt, amely Közép-Kelet Európában az első magánkezdeményezésben és finanszírozásban megvalósuló, távközlési és földmegfigyelési műholdas képességek fejlesztésére irányuló program.
A projekt alapját a 4iG Csoport és a Remred zöldmezős beruházásában Martonvásáron épülő űrtechnológiai gyártóközpontja biztosítja, ahol maximum 400 kilogramm össztömegű, alacsony föld körüli pályán keringő műholdakat gyártanak majd 2026-tól.
A 4iG nemrég mutatta be műholdprogramját, november végén Sárhegyi István, az űripari leányvállalat vezérigazgatója elmondta, hogy a cél egy geostacionárius kommunikációs műhold, valamint nyolc földmegfigyelési műholdból álló konstelláció pályára állítása 2032-ig.
Az alacsony röppályán keringő műholdakat a 4iG a Remreddel közösen alapított martonvásári gyártóközpontjában szerelné majd össze, míg a geostacionárius pályára állítandót műholdat nemzetközi partnerrel gyártatja majd. A vállalat két földi állomást helyezne üzembe, ahol a műholdak kezelését és irányítását végeznék, illetve részben a már meglévő infrastruktúra felhasználásával a kapacitások értékesítésével, valamit az adatok feldolgozásával foglalkoznának.
Az adatok nyers adatokként is értékesíthetők lennének, azonban a vállalat képes lesz mesterséges intelligencia segítségével feldolgozott adatként is áruba bocsátani. A földmegfigyelési adatoknak védelmi és civil felhasználási módja is van. A védelmi felhasználást a jelenlegi geopolitikai helyzet indokolja, míg a civil felhasználás lehet például árvizek, erdőtüzek előrejelzése, de vannak mezőgazdasági vagy urbanisztikai felhasználási lehetőségek is a 4iG közlése szerint.
A lehetséges bevételek terén a vállalat egy korábban közzétett stratégiájában elmondta, hogy partnerével, a Rheinmetallal közösen az űripar, a védelmi digitalizáció, az autonóm repülőgépek gyártása, illetve drónelhárítás 1,7-2,3 milliárd euró bevételt jelenthet az elkövetkező legfeljebb 5 év során. Azt nem részletezte akkor a cég, hogy ebből mekkora rész eshet a 4iG-ra.
A hétvégi floridai találkozón a felek a 4iG csoport műholdprogramja kapcsán érintették a mesterséges intelligencia-fejlesztés, valamint a magyar-amerikai kereskedelmi és technológiai területeken lehetséges együttműködéseket is.
A találkozó kapcsán Jászai Gellért, a cégcsoport elnöke hangsúlyozta, hogy a baráti légkörben folytatott megbeszélés az első fontos lépés a felek közötti együttműködés kiterjesztésében, amely jótékony hatással lehet az új technológiák meghonosításában, illetve a tengeren túli gazdasági kapcsolatok fejlesztésében - írják.