Infostart.hu
eur:
397.57
usd:
338.43
bux:
101371.24
2025. július 25. péntek Jakab, Kristóf
50 EUR euro bank note standing on top of a pile of hungarian 20000 forint HUF Ft bank notes background. Currency devaluation illustration
Nyitókép: Getty Images/ Daniel Kadar

Elemző: három tényező okozza most a forint gyengélkedését

Többéves csúcsra emelkedett az euró árfolyama a forinttal szemben. Horváth Sebestyén, az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány junior elemzője szerint az amerikai választások, az általános európai gazdasági gyengeség és a hazánknak járó befagyasztott uniós források okozzák a magyar fizetőeszköz gyengülését.

"Az elmúlt bő egy hónapban a forint-euró árfolyam 3,5-4 százalékkal gyengült, emögött pedig három okot lehet sejteni: az egyik Donald Trump újraválasztása, a másik a magyar és európai gazdaság általános gyengesége, a hermadik pedig a Magyarországnak járó uniós források részleges befagyasztása" – mondta az InfoRádióban Horváth Sebestyén, az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány junior elemzője.

Donald Trump választási győzelme nemcsak a forintra, hanem az összes európai árfolyamra hatással volt, beleértve az eurót is, amely szintén gyengülni kezdett a dollárral szemben. Ennek az az oka, hogy

a piac arra számít, hogy a leendő elnök meg fogja erősíteni az amerikai gazdaságot, és az eddig csak Kínával folytatott kereskedelmi háborút globális szintre fogja emelni,

valamint az EU-val szemben is sokkal konfrontatívabb hangot fog megütni – magyarázta az elemző. Hozzátette, ennek hatására az amerikai dollár erősödik, ami rendszerint az európai fizetőeszközök gyengülésével szokott járni.

A másik két tényező valamivel egyértelműbb: az európai gazdaság általános gyengesége együtt jár az európai fizetőeszközök gyengülésével is. Harmadrészről pedig a Magyarországnak járó uniós források részleges befagyasztása rontja a magyar GDP bővülési kilátásait Horváth Sebestyén szerint.

A V4-ben még két állam rendelkezik szuverén fizetőeszközzel, ám ezekkel összehasonlítva a forint jóval nagyobb mértékben gyengült. A cseh és lengyel valuta az elmúlt hónapban 1-2 százalékos romlást mutatott, a magyar 3,5-4 százalékosat. Az Oeconomus elemzője szerint mivel az összes többi uniós tagállam hozzájut a forrásokhoz, a saját fizetőeszközzel rendelkező országokban kisebb a gyengülés.

Azzal kapcsolatban, hogy mi állíthatná meg a forint gyengülését, Horváth Sebestyén azt mondta, elsődlegesen az, ha Magyarország hozzájutna az uniós forrásokhoz. A 2023-as GDP negyedével megegyező forrás jár hazánknak a jelenlegi hétéves EU-s költségvetésből 2021 és 2027 között, ennek körülbelül a 60 százalékát már feloldották, 40 százalékért azonban tárgyalás folyik Magyarország és az EU vezetése között.

A fennmaradó források kapcsán két fontos határidő van: az egyik 2026 augusztusa, amikorra mindenképpen megegyezésre kell jutni ahhoz, hogy megkaphassuk a fennmaradó hányadot. A másik pedig az idei év vége, ugyanis ha 2025. január 1-jéig nem sikerül bizonyos tételek kapcsán megegyezni, akkor Magyarország egymilliárd eurónyi forrástól esik el – hangsúlyozta az elemző.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Prága magyarázkodik: ezért marad ki a gázai rendezést sürgető nyilatkozatból

Csehország nem csatlakozott ahhoz a nemzetközi felhíváshoz, amely a háború azonnali lezárását sürgeti a gázai övezetben. A nyilatkozatot eredetileg huszonöt ország és az Európai Bizottság adta ki, és elítéli a civil lakosság elleni embertelen gyilkolást, valamint az izraeli oldal által akadályozott humanitárius segélyezést. Bár a dokumentumhoz azóta további országok, köztük Szlovákia is csatlakoztak, Csehország távolmaradását több bírálat is érte, legfőképpen odahaza, az ország vezetői között.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.07.25. péntek, 18:00
Balogh László
az ingatlan.com vezető gazdasági szakértője
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×