eur:
407.64
usd:
388.42
bux:
85171.51
2025. január 25. szombat Pál
Wooden blocks with GDP word and yellow down arrow, impacts of Covid-19 global economy financial crisis, gross domestic product falling concept
Nyitókép: ThitareeSarmkasat/Getty Images

A harmadik negyedévben csökkent a magyar gazdaság teljesítménye

A harmadik negyedévben 0,7 százalékkal csökkent a magyar gazdaság teljesítménye az előző negyedévhez viszonyítva - tette közzé a Központi Statisztikai Hivatal.

Magyarország bruttó hazai termékének (GDP) volumene 2024 harmadik negyedévében a nyers adatok alapján 0,8, a szezonálisan és naptárhatással kiigazított és kiegyensúlyozott adatok szerint 0,7 százalékkal elmaradt az előző év azonos időszakitól.

Az előző negyedévhez képest – a szezonálisan és naptárhatással kiigazított és kiegyensúlyozott adatok alapján – a gazdaság teljesítménye 0,7 százalékkal mérséklődött - jelentette kedden második becslése alapján a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

2024 első három negyedévében a gazdaság teljesítménye a nyers adatok szerint 0,6, a szezonálisan és naptárhatással kiigazított és kiegyensúlyozott adatok szerint 0,7 százalékkal meghaladta az előző év azonos időszakit.

A második becslésben közölt volumenindexek az első becsléshez képest nem változtak - jegyíezte meg a KSH.

A termelési oldalon az ipar teljesítménye 4,4, azon belül a feldolgozóiparé 6,2 százalékkal visszaesett az előző év azonos időszakához képest. A feldolgozóipari ágazatok közül a legnagyobb mértékben a közúti jármű gyártása és a villamos berendezés gyártása járult hozzá a csökkenéshez, illetve a gumi- és műanyag termék gyártása, valamint az élelmiszeripar fékezte leginkább az ipar visszaesését. Az építőipar hozzáadott értéke 4,0, a mezőgazdaságé (az aszály következtében) 14,9 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól.

A szolgáltatások bruttó hozzáadott értéke együttesen 1,9 százalékkal nőtt.

A legnagyobb növekedés (5,9 százalék) a művészet, szabadidő, egyéb szolgáltatások nemzetgazdasági ágban következett be. Az oktatás hozzáadott értéke 3,8, a szállítás, raktározásé 2,8, az információ és kommunikációé 2,6 százalékkal bővült. A szálláshely-szolgáltatás és vendéglátás, valamint a pénzügyi, biztosítási tevékenység ágak teljesítménye egyaránt 2,4 százalékkal nőtt. A humánegészségügyi, szociális ellátás hozzáadott értéke 2,3, az ingatlanügyleteké 1,2 százalékkal növekedett. A szakmai, tudományos, műszaki és adminisztratív tevékenység teljesítménye 0,9, a kereskedelemé 0,8, a közigazgatásé 0,4 százalékkal lett nagyobb.

A bruttó hazai termék 2024. harmadik negyedévi 0,8 százalékos csökkenését a szolgáltatások (0,8 százalékponttal), valamint a termékadók és -támogatások egyenlege (0,3 százalékponttal) fékezte. Az ipar teljesítménye 1,1, a mezőgazdaságé 0,6, az építőiparé 0,2 százalékponttal mérsékelte a nemzetgazdaság teljesítményét. A szolgáltatásokon belül minden ág hasonló mértékben járult hozzá a GDP csökkenésének ellensúlyozásához.

A felhasználási oldalon a háztartások tényleges fogyasztása 4,2 százalékkal bővült az előző év azonos időszakihoz képest. A tényleges fogyasztás összetevői között legnagyobb arányt képviselő háztartások fogyasztási kiadása 4,5 százalékkal emelkedett. A háztartások Magyarország területén realizálódó (hazai) fogyasztási kiadása 4,1 százalékkal nagyobb lett. A hazai fogyasztási kiadások volumene minden csoportban nőtt: a tartós termékek esetében 1,6, a féltartósok esetében 4,6, a nem tartósok esetében 4,8, a szolgáltatások esetében pedig 4,0 százalékkal.

A kormányzattól kapott természetbeni társadalmi juttatások volumene 3,3 százalékkal nőtt, a közösségi fogyasztásé 1,4 százalékkal csökkent. A háztartásokat segítő nonprofit intézményektől kapott természetbeni társadalmi juttatások volumene 1,2 százalékkal bővült.

A fenti folyamatok eredményeként a végső fogyasztás 3,2 százalékkal nőtt - összegezte a KSH.

A bruttó állóeszköz-felhalmozás a harmadik negyedévben 14,0 százalékkal visszaesett az előző év azonos időszakához képest. Mind az építési beruházások volumene, mind a gép- és berendezésberuházásoké csökkent.

A bruttó felhalmozás 4,9 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakához mérten.

A fogyasztási és a felhalmozási folyamatok révén a belföldi felhasználás a harmadik negyedévben összességében 0,3 százalékkal nőtt.

A nemzetgazdaság külkereskedelmi forgalmában folyó áron 1027 milliárd forintos aktívum keletkezett. Az export volumene nagyobb mértékben (1,9 százalék) csökkent, mint az importé (0,9 százalék). A külkereskedelem majdnem 80 százalékát kitevő áruforgalomban a kivitel 3,4, a behozatal 1,5 százalékkal kisebb lett. A nemzetgazdaság külkereskedelmi forgalmán belül a szolgáltatások (beleértve a turizmust is) exportja 2,1, importja 0,9 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához képest.

A bruttó hazai termék 2024. harmadik negyedévi, 0,8 százalékos mérséklődéséhez a bruttó felhalmozás 2,1, a külkereskedelmi forgalom egyenlege pedig összességében 0,9 százalékponttal járult hozzá. A végső fogyasztás 2,1 százalékponttal lassította a gazdasági teljesítmény visszaesését.

Az előző negyedévhez képest a szezonálisan és naptárhatással kiigazított és kiegyensúlyozott adatok alapján a gazdaság teljesítménye 0,7 százalékkal mérséklődött a harmadik negyedévében.

A termelési oldalon az ipar teljesítménye 0,3, a szolgáltatásoké 0,1 százalékkal nőtt.

Az építőipar teljesítménye 4,2, a mezőgazdaságé 4,5 százalékkal csökkent. A felhasználási oldalon pedig a végső fogyasztás összetevői közül a háztartások fogyasztási kiadásának volumene 0,8, a kormányzattól származó természetbeni társadalmi juttatásoké 1,1, míg a közösségi fogyasztásé 0,5 százalékkal nagyobb lett a második negyedévinél. A bruttó állóeszköz-felhalmozás 3,2 százalékkal visszaesett. A külkereskedelemben az import és az export volumene összességében nőtt (1,9, illetve 0,3 százalékkal).

Címlapról ajánljuk

Kicselezné a magyar-szlovák vétót a lengyel elnökség, itt a 16. szankciós csomag

A Nemzeti Közszolgálati Egyetem elemzése szerint az Európai Unió lengyel elnöksége, miután nem látja biztosítottnak az Oroszország elleni tizenhatodik szankciócsomagról szóló szavazás egyhangú támogatottságát a tagországok között, úgy tervezi, inkább megkerüli azokat a tagországokat, amelyek akadályoznák a döntést. Az InfoRádió Petri Bernadettet, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Európa Stratégia Kutatóintézetének vezetőjét kérdezte.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.01.27. hétfő, 18:00
Magyarics Tamás
külpolitikai szakértő, az Eötvös Loránd Tudományegyetem emeritus professzora
Összeroppantották az oroszok a Velika Novoszilka-katlant, Trump szerint Moszkva amerikai fejlesztésű rakétákkal támadja Ukrajnát - Háborús híreink szombaton

Összeroppantották az oroszok a Velika Novoszilka-katlant, Trump szerint Moszkva amerikai fejlesztésű rakétákkal támadja Ukrajnát - Háborús híreink szombaton

Egymásnak ellentmondó jelentések érkeznek a félig-meddig bekerített Velika Novoszilkáról, ahol az orosz erők behatoltak a város közepére és kitűzték a zászlót. Közben az ukrán katonák fejvesztve menekülnek a településről. Donald Trump szerint Oroszország még a Barack Obama adminisztráció idején ellopta az amerikai fejlesztésű hiperszonikus rakéta terveit, majd az orosz mérnökök megépítették azt. Közben egyre több nyilatkozat utal arra, hogy az új amerikai adminisztráció az olajár csökkentésével igyekszik megfogni Moszkvát.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×