eur:
408.18
usd:
387.72
bux:
77771.12
2024. november 17. vasárnap Gergő, Hortenzia
A steaming, glowing mass of smoke stacks and distillation towers connected by conduit and pipe racks towers in the early morning light in front of the Port of Los Angeles.
Nyitókép: Hal Bergman/Getty Images

Fontos bejelentést tett a Mol: csúszik egy határidő

Még több mint két év szükséges ahhoz, hogy a társaság finomítói 100 százalékban működhessenek nem orosz eredetű nyersolajjal.

A Mol menedzsmentje arra számít, hogy a társaság finomítói csak 2026 végére lesznek képesek akár 100 százalékban nem-orosz kőolaj feldolgozására, ez egy éves csúszást jelent a korábban kommunikált tervekhez képest – mondta Sverla Viktor, az olajtársaság stratégiáért és fenntarthatóságért felelős vezetője, aki a Reutersnek nyilatkozott.

Az economx.hu cikke szerint így 2026 végén már képesek lesznek mind az orosz, mind a más nyersanyagok feldolgozására, de akár 100 százalékos is lehet a nem orosz beszállítások aránya. Jelenleg csoportszinten 30-40 százalék a nem oroszországi eredetű olaj betáplálás aránya.

Hernádi Zsolt, a Mol elnöke 2023 áprilisában a Reutersnek még azt mondta, hogy a Mol 2025 végére vagy 2026 elejére képes lesz választani, hogy orosz vagy nem orosz nyersolajat használjon finomítóiban. Idén nyáron egy elemzői háttérbeszélgetésen azonban a menedzsment már tett rá utalást, hogy a beruházások csak 2026-ban fejeződhetnek be. Most a 2026 végi időpontot hivatalossá tették.

Sverla Viktor szerint a késedelem oka a finomítók korszerűsítésére tervezett 24 projekt előre nem látható bonyolultsága, valamint további logisztikai beruházások szükségessége. A Mol a következő két évben 500 millió dollárért be tudná fejezni a projekteket, ha sikerül, a 2023-ban megállapított 500-700 millió dolláros költségkeret is teljesül.

Arra a kérdésre, hogy a Mol felkészült-e arra, hogy december 5-én lejár az a mentesség, amelyet az Európai Unió adott Szlovákiának az orosz olajból előállított üzemanyag exportjára, Sverla Viktor azt mondta, hogy szükség esetén 50 százalékra növelhetik a nem orosz olaj arányát a szlovákiai finomítóban.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.18. hétfő, 18:00
Schmidt Mária
Széchenyi-díjas történész, a Terror Háza Múzeum főigazgatója
Rengeteg kínai tőke áramlik Magyarországra, és éppen ez lehet az egyik fő kihívás Trump elnöksége idején

Rengeteg kínai tőke áramlik Magyarországra, és éppen ez lehet az egyik fő kihívás Trump elnöksége idején

2022-től 2024. szeptemberéig Magyarországra áramlott az összes kínai külföldi működőtőke több mint negyede, ami az európai kontinenst vette célba, és ezzel igyekszik a magyar kormány megtámogatni a recesszió-sújtotta gazdaságot – mutat rá vasárnapi körképében a Financial Times. A cikk egyik fő üzenete az, hogy a sok kínai tőkéből adódhat a nagy politikai mutatvány, hogy hogyan egyensúlyozzon az Orbán-kormány a kínai és az amerikai érdekek mentén, és közben a már bejelentett nagy autóipari beruházások lendületet is adjanak az EU-pénzek korlátozottsága miatt is szenvedő magyar gazdaságnak.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×