Az Államadósság Kezelő Központ vezérigazgatója, Kurali Zoltán egy csütörtöki Portfolio-konferencián arról beszélt, hogy a jelenlegi helyzetben melyik állampapírt lehet most érdemes megvenni - tartósan alacsonyabb inflációs környezetben -, és új információkat is elmondott a MÁP Pluszról.
Elárulta, egy intézményi inflációkövető papír megalkotásán gondolkoznak "középtávon", ám nem engednék, hogy az inflációkövető állampapírok aránya az államadósság-finanszírozáson belül magasabb legyen egy esetleges új termék bevezetésével.
Szerinte egy inflációkövető intézményi papír bevezetésére rövidesen "megérhet" a piac, ebben az esetben csökkenhet majd a PMÁP aránya.
Tehát nem egy "húzótermék" lesz, hanem egy "portfólió", rövid és hosszú távú papírok, fix és nem fix papírok is; "magas inflációs környezetben az inflációkövető termékeket, stabilabb helyzetben pedig a fix Magyar Állampapírt keresik a befektetők" - mondta.
Most viszont úgy látja, instabil a kamatpálya, ilyen helyzetben rövid távon a Bónusz Magyar Állampapír lehet a legjobb megoldás, hosszú távon viszont a PMÁP-ot érdekesebb venni talán.
A megújult MÁP Pluszszal kapcsolatban új információkat mondott: hasonlóan az 1Máp-hoz, a bankbetéttel versenyző termék. Nem fog változni az, hogy kamatfordulókor 100 százalékon lesz visszaváltható, viszont nem lesz féléves kamatfizetés, csak éves, azaz összesen 5 kamatfizetés lesz. A kincstári árjegyzés sem változik (99,5). Változni fog, hogy nem hetente, hanem havonta lesz jegyzés és felhalmozott kamattal lesz értékesítve a termék. Fontos még, hogy lesz értékesítési korlát.
A lépcsős kamatozásban nem lesz változás, ennek pontos részleteit nem árulta el a szakember. Június elejétől várható a termék bevezetése.