eur:
411.19
usd:
392.62
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Nyitókép: Pixabay

Meglepte az elemzőket az euróövezet gazdasági teljesítménye

Áprilisban a vártnál nagyobb mértékben, 11 hónapja a leggyorsabb ütemben bővült az euróövezet gazdasági teljesítménye a londoni S&P Global Market Intelligence gazdaságkutató intézet és a Hamburg Commercial Bank AG közös felmérése alapján képzett beszerzésimenedzser-index (BMI) a növekedési üteme alapján.

Az euróövezet feldolgozóipari és szolgáltatóipari teljesítményadatait egyaránt magában foglaló kompozit BMI mutatószám 51,7 pontra, 11 havi csúcsra emelkedett áprilisra vonatkozóan a várt 51,4 pont helyett és az előző havi, márciusi 50,3 pont után. Februárban az index még 49,2 ponton állt.

A BMI 50 pont feletti értéke a vizsgált gazdasági ágazat teljesítményének a növekedését, 50 pont alatti értéke pedig a zsugorodását jelzi.

A kompozit BMI egyik összetevője, a szolgáltatóipari mutatószáma a várt 52,9 pont helyett 53,3 pontra, szintén 11 havi csúcsra emelkedett áprilisra vonatkozóan az előző havi 51,5 pontról. A szolgáltatóipari index vártnál nagyobb mértékű növekedése annak volt köszönhető, hogy tíz hónapja az első alkalommal nőtt a megrendelésállomány, bár szerény mértékben. A megrendelések növekedése mellett a foglalkoztatás is emelkedett, mégpedig 2023 közepe óta a legnagyobb mértékben. Bár az üzleti bizalom némileg csökkent az előző havihoz képest, de ezzel együtt is erősnek számít, és nagyjából megfelel a hosszú távú átlagnak. Áprilisban emelkedtek kissé a márciusi nyolchavi mélypontról a beszerzési költségek és mérsékelt emelkedés következett be az értékesítési árakban is.

  • A kompozit index Spanyolországban bizonyult a legmagasabbnak, 55,7 pontot ért el, 12 havi csúcsot.
  • Olaszországban 55,6 pont lett a kompozit BMI, két hónapja a legalacsonyabb.
  • A német 50,6 ponton tízhavi, a francia 50,5 ponton 11 havi csúcsot ért el.
  • Írország 50,4 pontja pedig négyhavi mélypontnak számít.

Cyrus de la Rubia, a Hamburg Commercial Bank vezető közgazdásza a felmérés megállapításait kommentálva elmondta, hogy azok "nagyon jól néznek ki". Elmondása szerin a tendenciák szolgáltatóipar növekvő optimizmusára utalnak, a kilátások megítélése pedig magasabb szinten van az elmúlt két év átlagánál.

Az indexet havi rendszerességgel állítja össze a Hamburg Commercial Bank AG és az S&P Global Market Intelligence mintegy ötezer, a GDP-hez való hozzájárulásuk alapján súlyozott euróövezeti magánvállalat körében végzett kérdőíves felmérés alapján.

Címlapról ajánljuk
Szakad a hó az országban, az elakadt kamionok már több utat blokkolnak

Szakad a hó az országban, az elakadt kamionok már több utat blokkolnak

Péntek hajnalban megérkezett a nagy havazás. Számos helyen akadtak el, csúsztak árokba járművek, kidőlt fák akadályozzák a közlekedést több úton.

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×