A Richter igazi hungarikum, hiszen egy kis patikából vált multinacionális nagyvállalattá, 12 ezer dolgozót foglalkoztat, közülük sokakat a kutatás-fejlesztés (K+F) területen. A kimagasló kutatási tevékenység abban is megmutatkozik, hogy 2022-ben egyedüli magyar vállalatként a 171. volt a K+F ráfordítások alapján 1000 európai vállalat rangsorában – összegezte a közgyűlésen Vizi E. Szilveszter, a Richter igazgatósági elnöke.
Orbán Gábor, a társaság vezérigazgatója azt emelte ki: az a céljuk, hogy a kutatás-fejlesztés Magyarországon maradjon. A legtöbb magyarországi nagyvállalat ugyanis a külföldi anyacégének innovál – fogalmazott. Orbán Gábor azt is közölte, hogy 2023-ban mind a négy üzletáguk komoly húzóerőt fejtett ki, de a legnagyobb emelkedés a neuropszichiátria területén volt, ebben kiemelt szerep jutott a Richter által 2002-ben szintetizált gyógyszernek, a cariprazine.
„Mostanra a cariprazine a 46. legkeresettebb gyógyszer az Egyesült Államokban. Soha magyar készítmény ezen a listán nem szerepelt, és nagyon büszkék vagyunk rá, hogy ott vagyunk a világ élvonalában a neuropszichiátriában. (…) 1,3 millió beteg pedig ennek hasznát látja minden nap” – fogalmazott.
A következő évek célja a nőgyógyászati portfólió további részesedésének erősítése – tette hozzá a vezérigazgató, aki azt is közölte, hogy biotechnológiában továbbra is az egyetlen „játékos” a Richter a régióban, és emellett szintén jó eredményeik vannak a csontritkulás, a véralvadásgátlás és a diabétesz kezelésében.
A közgyűlés elfogadta a társaság éves beszámolóját, és arról is döntött, hogy a tavalyi eredménye után részvényenként 423 forint osztalékot fizet ki. A Richter csoportszintű nettó profitja 2023-ban csaknem 161 milliárd forint volt, míg az egyedi elérte a 186 milliárd forintot.