eur:
402.74
usd:
373.5
bux:
89086.68
2025. április 1. kedd Hugó
Budapest, 2024. február 15.Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter előadást tart a Magyar Compliance Akadémia budapesti rendezvényén a Gazdasági Versenyhivatal rendezvénytermében 2024. február 15-én.
Nyitókép: MTI/Lakatos Péter

Nagy Márton: tavasszal újra kell tervezni az idei büdzsét

A kormány nem felülről szemléli a gazdaságot, ezért a versenyképességi stratégia csaknem 1300 vállalat közvetlen vagy szakmai szervezeteken keresztül közvetített javaslatai alapján épült fel - közölte Nagy Márton. A nemzetgazdasági miniszter szerint nem gazdasági fordulatra van szükség, hanem finomhangolásra.

Idén 2-3 százalék közötti gazdasági növekedésre számít a kormány, de 2025-ben elérhető és hosszú távon is fenntartható a 4 százalék körüli növekedés - mondta Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter, amikor bemutatta a kormány által elfogadott, 2024 és 2030 közötti új versenyképességi stratégiát. A kormány előzetesen 1243 vállalatot kérdezett meg, ezek alapján 789 javaslat született - közülük 75 kiemelt javaslat - a 6 kiemelt iparágakban.

Nagy Márton a stratégia négy alappilérét is felsorolta:

  • az egyik a patriotizmus, ami abban nyilvánul meg, hogy Magyarországon elsősorban a magyar cégek boldoguljanak elsődlegesen, a hazai beruházások valósuljanak meg.
  • A második a technológiai átállás,
  • a harmadik a fenntarthatóság, ami a zöld és a digitális kérdéskört is érinti, az ellátásbiztonságot, az elektromobilitást, benne az elektromos autózás és az akkumulátorok kérdéskörét.
  • A negyedik a mesterséges intelligencia kihívásait fedi le.

„A versenyképességi kérdéskörnek több mint a 80 százalékát lefedik. Ezeket a kérdéseket kell tisztáznunk és lehetőleg előnyben részesítenünk”− mondta Nagy Márton.

A legfontosabb irányelvek között említette egyebek mellett a magas színvonalú munkaerő biztosítását, a mobilitásösztönzést és a képzési támogatásokat, a reálbérek folyamatos és egyenletes emelését, a jövedelemkülönbségek csökkenetését, a vállalatok hatékonyságának és versenyképességének ösztönzését, valamint a támogatott hitel- és tőkeprogramokat.

A vállalatok igényeiről Fábián Gergely, a Nemzetgazdasági Minisztérium iparpolitikáért és technológiáért felelős államtitkára beszélt.

„Szinte minden interjúban előjött, hogy a szolgáltató államnak fontos szerepet kell játszania, a konzultációban, és a támogatásban is. Nemcsak anyagi támogatás kell, hanem koordinációs szerepvállalás is˜ − mondta. Az állam szerepét tovább taglalva hozzátette, hogy a szabályozás területén is számtalan javaslat érkezett a többi között a deregulációra és az adminisztratív terhek csökkentésére.

Az államtitkár kiemelte a támogatáspolitika szerepét a különböző ágazatokban, különösen az exporttevékenységek, az exportpiacra való kijutás állami támogatását, segítését.

Nagy Márton a kormány céljaként említette, hogy Magyarország 2030-ra elérje az EU fejlettségének 90 százalékát. Ehhez szükség van arra, hogy a foglalkoztatási ráta 85 százalékra emelkedjen, a beruházási ráta pedig 30 százalékra a GDP arányában, ezen belül a vállalati beruházási ráta 20 százalékra - fejtette ki.

A miniszter célként említette a gazdaság újraiparosítását, ahol a termékexport a GDP arányában eléri a 100 százalékot, a feldolgozóipari részarány pedig a 30 százalékot. Hozzátette: Magyarországnak 2030-ra a világ 20 legversenyképesebb országa közé kell kerülnie.

Még tavasszal, a jövő évi költségvetéssel egyidejűleg kissé át kell tervezni az idei büdzsét is

- mondta még Nagy Márton a kormány versenyképességi stratégiájának bemutatásán. A tárcavezető szerint erre elsősorban az exportpiacok gyengélkedése miatt van szükség, de megszorítások nem lesznek.

"A költségvetés nem 2,9-es GDP-arányos hiánnyal lesz tervezve idén, hanem 4,5-el, de ehhez is finomhangolásokat kell tennünk, illetve biztosítanunk kell, hogy jövőre a költségvetési hiány 3,7 legyen, majd ezt követően pedig 3 százalék körüli, 2,9 legyen 2026-ra. Ehhez egy konkrét pályát kell felhúzni, és vannak olyan beruházások, szerződések, amelyeknek a teljesítését vagy a kifizetését el kell tolni. Nem gondolom, hogy törlésekre van szükség, hanem adott esetben eltolásokra. Ezeket meg fogjuk tenni annak érdekében, hogy a költségvetés egyensúlyban maradjon" - mutatott rá.

Nagy Márton elmondta még, hogy várhatóan ősszel kerülhet a parlament elé a jegybanktörvény módosítása, amely azonban elmondása szerint nem fogja korlátozni a nemzeti bank függetlenségét.

KAPCSOLÓDÓ HANG

VIDEÓAJÁNLÓ
Címlapról ajánljuk
Demkó Attila: európai érdek, hogy nyissuk már ki a szemünket!

Demkó Attila: európai érdek, hogy nyissuk már ki a szemünket!

Milyen titkok derültek ki az elmúlt napokban a The New York Timesból? Miért nem jó az európai vezetők stratégiája az Egyesült Államokkal és Donald Trumppal kapcsolatban? Mi az USA érdeke Oroszország kapcsán? Miért támogatják a britek ilyen erőteljesen az ukránokat? Ezekről a kérdésekről is beszélt Demkó Attila, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézet programvezetője az InfoRádió Aréna című műsorában.

Száj- és körömfájás: az állatorvos szerint a vakcinázott és a betegségen áteső állatok is időzített bombák

Csak akkor érhető el a teljes mentesség, ha már nem lesz egyetlenegy beteg vagy vakcinázott állat sem az országban – mondta az InfoRádióban Csivincsik Ágnes. A Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem tudományos főmunkatársa hozzátette: ma már nem olyan jó a szarvasmarhák ellenálló képessége, mint a hetvenes években, az újszülöttek pedig még érzékenyebbek.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.04.01. kedd, 18:00
Csicsmann László
Közel-Kelet szakértő, a Budapesti Corvinus Egyetem tanára
Kijött elefántcsonttornyából az Európai Bizottság, az emberek pedig ráébresztették a valóságra

Kijött elefántcsonttornyából az Európai Bizottság, az emberek pedig ráébresztették a valóságra

Elsőre nehéz volt komolyan venni, hogy az Európai Bizottság véletlenszerűen kiválasztott európai állampolgárokkal akar konzultálni a 2028 utáni uniós költségvetésről. Aztán kiderült: a laikusnak tűnő résztvevők meglepően gyorsan megértették, hol ér véget Brüsszel hatásköre, és hol kezdődik a tagállamoké. A brüsszeli háromnapos eseményen elhangzó javaslatokat nemcsak meghallgatták, de dokumentálták is a Bizottság munkatársai, és ígéretük szerint ezek vissza is köszönhetnek a végső, 2028-2034-es közös költségvetésről szóló javaslatban. A résztvevők egy része nem EU-rajongóként érkezett, inkább azért, mert úgy érezte: eddig nem volt esélye beleszólni a döntéshozatalba, pedig nagyon is szeretett volna.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×