Infostart.hu
eur:
400.55
usd:
344.82
bux:
99756.08
2025. július 16. szerda Valter
A neckarwestheimi atomerőmű 2023. április 10-én. Németországban a tervezettnél később, áprilils 15-én leállítják a még működő három atomerőművet (Emsland, Isar 2, Neckarwestheim 2) is.
Nyitókép: MTI/EPA/Ronald Wittek

Elemző: van egy nagy probléma a német zöld átállással

Hiába a zöld átállás, egy-egy borús vagy szélcsendes napon a németországi energia az egyik legszennyezőbb Európában – mondta az InfoRádióban az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány vezető elemzője. Tatár Mihály kiemelte: amikor a megújuló energia termelése akadozik, az országban a szén- és gázerőműveket használják.

Azt a zöld átállást, amit Németország most csinál, egyetlen más ország sem gondolja végrehajthatónak – vélekedett az InfoRádióban Tatár Mihály, az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány vezető elemzője.

Az egyik különlegesség az atomenergia mellőzése, ezt egyetlen másik ország sem követi, sőt a legtöbb helyen sorra építik az új reaktorokat. Száznál több egysége lesz Kínának és az Egyesült Államoknak is, de India is gyorsan bővíti az atomenergia-kapacitását, és negyvennél is több atomreaktora lesz. A sort folytatva elmondta, hogy még Spanyolországban is, ahol egyébként nincs hiány napenergiából, van hét működő atomreaktor.

A német elgondolás előzménye az, hogy Németországban 30-40 éve nagyon erősen atomenergia-ellenes a környezetvédelem. Csakhogy miközben az atomerőműveket bezárták, a gáz- és szénerőművek nagy része továbbra is működik.

"Nagyon intenzív tempóban építenek állami támogatásokkal és erőforrásokkal zöld áramtermelési kapacitásokat – tehát napelemparkokat, szélturbinákat –, ez a része működik a tervnek, a megfelelő időjárás esetén napenergiával nagyon olcsón lehet nagyon nagy mennyiségű elektromos áramot előállítani. De ennek egy szépséghibája van, hogy nem lehet eltárolni ezt az energiát akkorra, amikor nincs napsütés" – mutatott rá Tatár Mihály.

Ha nem elég erős a szél vagy nem süt a nap, akkor egész Európában elkezd akadozni a megújuló áram termelése, és ilyenkor mindenki föltekeri a hagyományos áramtermelő erőműveit.

"Németország ilyenkor nyilván a gáz- és a szénerőműveit tudja csak feltekerni, mert nincs már atomerőműve. Emiatt a német energia az egyik legszennyezőbb most Európában, ráadásul mivel így sem tud elegendő energiát előállítani egy borús, szélcsendes téli napon, ilyenkor kénytelen más európai országoktól megvásárolni, ami törvényszerűen francia atomenergia, illetve lengyel szénenergia" – hívta fel a figyelmet.

KAPCSOLÓDÓ HANG

VIDEÓAJÁNLÓ
Címlapról ajánljuk
Donald Trump döntött – mi megnéztük, milyen fegyverek fogják megváltoztatni az ukrajnai háborút

Donald Trump döntött – mi megnéztük, milyen fegyverek fogják megváltoztatni az ukrajnai háborút

Az amerikai elnök és a Washingtonban tárgyaló NATO-főtitkár közösen jelentette be, hogy Ukrajna nemcsak légvédelmi fegyvereket kaphat, hanem olyanokat is, amelyekkel az orosz hátországot támadhatja.

Balatoni szezon: beütött a fordulat

A Balaton-régión belül más-más képet mutatnak az egyes települések vendégforgalmi adatai, de a szállásadók összességében minimális növekedést tapasztalnak a foglalások számában az elmúlt időszakban – mondta az InfoRádióban a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetségének elnöke. Somlyai Zoltán bizakodó, de megemlítette a régi tapasztalatot: a balatoni turizmus nagyon időjárásfüggő..
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.07.16. szerda, 18:00
Latorcai Csaba
a Közigazgatási és Területfejlesztési Minisztérium parlamenti államtitkára
Még több pénzt szedne be Ursula von der Leyen uniós mestertervének megvalósítására

Még több pénzt szedne be Ursula von der Leyen uniós mestertervének megvalósítására

A mai napon mutatja be Ursula von der Leyen bizottsági elnök az unió következő hétéves ciklusra szóló költségvetésének első verzióját, ami valóban ambiciózus számokat, és a felszínen komoly átalakításokat tartalmazhat. Bár azt kevesen vitatják, hogy a hosszú távú keret megérett a reformra, számos kritikát kapott az a terv, miszerint annak teljes összegét nemzeti borítékokba csomagolnák, amely elméletben nagyobb mozgásteret jelentene a tagállamok kormányainak a források elosztásában. A tervezetet sokáig szokatlanul nagy homály fedte, de mostanra már több forrásból is kirajzolódni látszik, hogy mi lehet Ursula von der Leyen mesterterve.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×