eur:
411.16
usd:
392.23
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér
Nyitókép: The Good Brigade/Getty Images

Mi lesz így a budapesti irodaházakkal?

Az iroda-, és az ipari ingatlanok piacán is emelkedett a kihasználatlansági ráta az idei évben – állapította meg a Magyar Nemzeti Bank kereskedelmi ingatlanpiaci jelentésében, amelyben több negatív folyamatot is azonosítottak.

2023 első félévében a makrogazdasági folyamatok nem támogatták a kereskedelmi ingatlanpiacot, zsugorodott a hazai a GDP, egyedül a mezőgazdaság tudott bővülni, ezek a kedvezőtlen folyamatok a kereskedelmi ingatlanpiacra, ezen belül a budapesti irodabérleti piacra is negatív hatással voltak – mondta Winkler Sándor, a Magyar Nemzeti Bank főosztályvezetője.

2023 első félévében a budapesti irodapiacon negatív volt a nettó piaci felszívás, tehát a teljes bérbe adott irodaállomány változása negatív volt. Mindezek mellett az új átadásokkal tovább emelkedett a kihasználatlansági ráta, a második negyedévben 12,6 százalékot, a harmadik negyedévben pedig 13,7 százalékot tett ki. Előretekintve több tényező alapján is az mondható, hogy

a kihasználatlansági ráta folytatódó emelkedése várható a budapesti ingatlanpiacon

– tette hozzá.

Winkler Sándor azt mondta: a pandémiát követően idén az irodabérlők 26 és 62 százalék közötti irodakihasználtságról számoltak be, vagyis jól látható, hogy a hibrid munkavégzés a korábbinál nagyobb arányban van jelen.

A foglalkoztatás ugyan magas szinten van, viszont az irodaszektor számára a finanszírozási költségek és az ingatlanpiaci hozamok emelkedése is kihívást jelent.

Jelenleg egyébként a teljes budapesti irodaállomány mintegy 6,4 százalékát kitevő irodaterület áll fejlesztés alatt, további fejlesztések érdemben azonban már nem kezdődnek.

Az MNB főosztályvezetője azt is közölte, hogy Budapest és az agglomeráció iparlogisztikai piacán – hasonlóan az irodapiaci tendenciákhoz – 2023 első félévében alacsony volt a nettó piaci felszívás, mindezek mellett pedig rekordvolumenű új átadás történt, így a kihasználatlansági ráta érdemben a második negyedévre 8,6 százalékra emelkedett. Ez a növekedés a harmadik negyedévben is folytatódott, és már 10 százalékot tett ki, ami a „historikus átlagtól” ugyan még elmarad, viszont

régiós összevetésben – az iparlogisztika-szegmens kihasználatlansági rátája – már magasnak tekinthető.

2023 első félévében stagnált a hazai bankok kereskedelmi ingatlannal fedezett projekthitel-állománya, a hitelezési aktivitás átlagosan 44 százalékkal csökkent, és különösen magas, 72 százalékos hitelezési visszaesés volt az irodaházak esetében, részben a kereslet csökkenése miatt, részben pedig azért, mert a bankok szigorítottak a hitelezési feltételeken.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Harangi Szabolcs az újabb izlandi vulkánkitörésről: még a szakértők sem számítottak rá
videó

Harangi Szabolcs az újabb izlandi vulkánkitörésről: még a szakértők sem számítottak rá

Újra működésbe lépett Izlandon egy, a fővároshoz közeli tűzhányó, 2021 óta tizedszer, tavaly december óta pedig hetedszer. Az ELTE TTK Földrajz- és Földtudományi Intézet igazgatója az InfoRádióban elmondta: mindössze háromnegyed órával a kitörés megindulása előtt vették észre a szakemberek az első gyanús jeleket, de szerencsére még időben sikerült kitelepíteni a lakosokat Grindavíkból.

Kaiser Ferenc: az oroszoknál maradhatnak az elfoglalt ukrajnai területek, de ez rablóháborút legitimálna

Békekötés nem várható, maximum tűzszünetet lehet elérni Ukrajnában, ami viszont nem biztos, hogy elég lesz az Egyesült Államoknak – mondta az InfoRádióban a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense arra reagálva, hogy egyes források szerint Vlagyimir Putyin tárgyalna az ukrajnai fegyverszünetről Donald Trumppal. Kaiser Ferenc szerint ha elapadnak a nyugati támogatások, akkor egész Ukrajna elveszhet.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.21. csütörtök, 18:00
Kóka János
a Doktor24-csoport alapító-tulajdonosa
Tovább nő a feszültség Ukrajna és Oroszország között - Mutatjuk a piaci hatásokat

Tovább nő a feszültség Ukrajna és Oroszország között - Mutatjuk a piaci hatásokat

Alapvetően bizonytalan mozgásokat láthattunk és láthatunk ma a világ tőzsdéin, jelentősebb elmozdulások az ázsiai és az európai piacokra sem voltak jellemzőek, ebbe a miliőbe a magyar tőzsde is beilleszkedett. A befektetők a világ legnagyobb piaci értékű cégének, az Nvidiának a felemásra sikerült gyorsjelentését emésztik, a chipgyártó bár a vártnál jobb negyedéves számokat közölt, de a kilátások már inkább a növekedés lassulásáról szólnak. Ezen felül az orosz-ukrán háborúval kapcsolatos hírek is mozgatják a piacokat, és a befektetők a további vállalati gyorsjelentésekre is figyelnek, illetve a bitcoinban van még nagy sztori, a legjelentősebb kriptodeviza árfolyama ma is új történelmi csúcsot döntött és karnyújtásnyira került a 100 ezer dolláros álomhatár.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×