eur:
411.11
usd:
392.25
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér
Four lane controlled-access highway in Poland.
Nyitókép: monticelllo/Getty Images

IEA: szűkössé válhat a dízelüzemanyag-ellátás a tél folyamán Európában

Csökkentette jövő évi globális olajkereslet-növekedési előrejelzését a Nemzetközi Energiaügynökség havi rendszeres olajpiaci jelentésében, részben a nehezebbé váló világgazdasági környezetre, részben pedig a felhasználási hatékonyságban elért eredményekre hivatkozva.

A párizsi székhelyű IEA havi jelentésében napi 880 ezer hordóra (bpd) csökkentette a kereslet növekedésére vonatkozó 2024-es előrejelzését a korábbi 1 millió bpd-ről.

Ugyanakkor a 2023-as keresletnövekedésre vonatkozó előrejelzését 2,2 millió bpd-ről 2,3 millió bpd-re emelte meg. Az OPEC és szövetségesei, az OPEC+ néven ismert informális együttműködés 2022-ben kezdte meg a kínálat korlátozását az árak támogatása érdekében.

A nyersolaj világpiaci ára a szaúdi és orosz, együttesen napi 1,3 millió hordós, az év végéig tett termeléscsökkentési ígéret miatt szeptemberben tíz havi csúcsot ért el.

A romló világgazdasági kilátások tükrében azonban az olajár az elmúlt héten nagymértékben csökkent.

Az IEA ugyanakkor arra is figyelmeztetett, hogy az ellátási korlátok, nevezetesen az orosz nyersolajra vonatkozó, 10 hónapja érvényben lévő uniós embargó miatt ezen a télen dízelüzemanyag-hiány léphet fel Európában.

Az IEA havi olajjelentésében úgy becsüli, hogy Európának tartós import megszervezésére lehet szüksége más országokból, de a dízelüzemanyag téli minőségére vonatkozó előírások korlátozzák a lehetséges beszerzési források körét. A dízelüzemanyag-hiányt "lehet, hogy csak egy enyhe téllel lehet majd elkerülni" - fogalmaz az IEA.

Címlapról ajánljuk
Kalas Vivien Várhelyi Olivér uniós biztosi jelöléséről: kompromisszumos megoldás született

Kalas Vivien Várhelyi Olivér uniós biztosi jelöléséről: kompromisszumos megoldás született

A magyar uniós biztosjelölttől elvett szakterületek közül kettő az egészségügyi válságkezeléshez, egy pedig a szexuális és reprodukciós jogokkal kapcsolatos hatáskörhöz kapcsolódik – mondta az InfoRádióban a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Eötvös József Kutatóközpont Európa Stratégia Kutatóintézetének főreferense. Kalas Vivien szerint az új Európai Bizottságtól nem igazán várhatók nagy változások, talán az ECR képviselőcsoport hozhat be új gondolatokat a mindennapos munkába.

Kaiser Ferenc: az oroszoknál maradhatnak az elfoglalt ukrajnai területek, de ez rablóháborút legitimálna

Békekötés nem várható, maximum tűzszünetet lehet elérni Ukrajnában, ami viszont nem biztos, hogy elég lesz az Egyesült Államoknak – mondta az InfoRádióban a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense arra reagálva, hogy egyes források szerint Vlagyimir Putyin tárgyalna az ukrajnai fegyverszünetről Donald Trumppal. Kaiser Ferenc szerint ha elapadnak a nyugati támogatások, akkor egész Ukrajna elveszhet.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Kemény szankciót jelentett be Amerika - Hogyan érinti ez a magyar gázellátást?

Kemény szankciót jelentett be Amerika - Hogyan érinti ez a magyar gázellátást?

Az Egyesült Államok újabb szankciókat vezetett be Oroszország ellen, ezúttal a Gazprombankot és további 50 kisebb-nagyobb orosz pénzintézetet célozva meg. A lépés célja, hogy tovább korlátozza Oroszország hozzáférését a nemzetközi pénzügyi rendszerhez, és megnehezítse az ukrajnai háború finanszírozását. Az intézkedések a Biden-adminisztráció utolsó hónapjában történnek, és jelentős hatással lehetnek az orosz költségvetésre, de a magyar gazdaság szempontjából is izgalmas a helyzet, mivel Magyarország évente 4,5 milliárd köbméter földgázt kap Oroszországtól, amelyet a Gazprom szállít, a szankció alá kerülő Gazprombank kezeli az energiacég pénzügyeit.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×