Budapesten jelenleg 5,6 százalék az éves bruttó bevételarányos hozam, amit úgy lehet kikalkulálni, hogy az 1 négyzetméterre vonatkozó éves bérleti díjat arányosítjuk egy most megvásárolandó, használt lakás átlagos négyzetméterárával; ez az 5,6 százalékos átlaghozam magasabb, mint a tavaly augusztusi 5 százalékos, de még elmarad a 2018-as, közel 7 százalékos hozamszinttől - mondta az InfoRádióban Balogh László, az Ingatlan.com vezető elemzője.
"A változás hátterében az a lakáspiaci kettősség áll, hogy az eladó lakások árai stagnálnak már körülbelül egy éve, a bérleti díjak viszont emelkedésnek indultak 2023-ban" - tette hozzá.
Hogy vannak-e olyan tényezők, amelyek arra viszik a piacot, hogy emelkedjen a hosszabb távú lakáskiadáson elérhető hozam, azt mondta, ehhez több tényező is hozzájárul.
"Egyrészt általánosságban is megfigyelhető, hogy a befektetések hozamszintje a magasabb inflációs környezetből adódóan szinte minden területen növekszik, de azt hozzá kell tenni, hogy
a körülbelül 6 százalékot megközelítő fővárosi hozamszint még messze elmarad az állampapírok által kínált 15-17 százalékos hozamoktól.
Ráadásul az ingatlanbefektetők nemcsak hosszútávú bérbeadással tudják hasznosítani az ingatlanjaikat, hanem rövid távú kiadás formájában is; ha lakáshoteleket üzemeltetnek a legfelkapottabb fővárosi részekben" - húzta alá Balogh László.
Ismert, idén már az ötödik világeseményt rendezik Magyarországon, 2023-ban történt
- a pápalátogatás,
- az Európa-liga döntője,
- az F1 Magyar Nagydíj,
- a Sziget Fesztivál és
- az atlétikai vb,
ami jelentősen élénkítette a lakáshotelek forgalmát 2023-ban.
"Ezek mind-mind hozzájárulnak ahhoz, hogy az ingatlanbefektetések egyre jobban megtérülnek, de még mindig elmaradnak a legjobb befektetések megtérülésétől" - hangsúlyozta Balogh László.