eur:
399.7
usd:
367.63
bux:
89731.32
2025. április 2. szerda Áron
Nyitókép: Pixabay

Héjja Csaba: egyetlen módon lehetne Magyarország önellátó burgonyából

Csak öntözéssel és intenzív technológiák alkalmazásával érdemes Magyarországon burgonyát termeszteni, így a jelenlegi 8 ezer hektáron is meg lehet valósítani azt, hogy 2030-ra már ne szoruljunk importra - mondta az InfoRádiónak az MBH Bank Agrárelemzési központjának vezetője.

Magyarország azt a célt tűzte ki célul, hogy 2030-ra önellátó legyen burgonyából - ezt jelentette be Nagy István agrárminiszter egy szakmai tanácskozáson. Ennek kapcsán az InfoRádiónak Héjja Csaba, az MBH Bank Agrárelemzési Központjának vezetője elmondta: Magyarország jelenleg behozatalra szorul burgonyából, de ez nem kellene, hogy így legyen.

Az agrárszakember emlékeztetett arra, hogy míg a 90-es évek közepén még 60-65 ezer hektár környékén volt csúcson a burgonya teljes termőterületének mérete, addig mára az egész országot tekintve mindössze 8 ezer hektárra csökkent.

Héjja Csaba szerint ez részben a fogyasztás visszaesésének, részben az éghajlati változásoknak is köszönhető.

Ötven éves távlatban egész Európában megfeleződött a krumpli fogyasztása.

Ugyanakkor az is igaz, hogy a klimatikus viszonyok egyre kevésbé kedvezőek Magyarországon a burgonya számára. A 90-es évek közepe óta az átlaghőmérséklet érezhetően megemelkedett, kevesebb lett a csapadék, az öntözés és a szállítás egyre drágább, emiatt pedig nagyon sokan felhagytak a burgonyatermesztéssel. Így mostanra a Magyarországon értékesített étkezési burgonya 30-40 százaléka külföldi importból érkezik, ami 120 ezer tonna nyers burgonyát és 30-50 ezer tonnányi feldolgozott, mirelit burgonyát jelent.

Az viszont még a jelenlegi helyzetben is bizakodásra ad okot a szakember szerint, hogy a mostani 8 ezer hektáros termőterületen minden különösebb beruházás, fejlesztés nélkül is 200 ezer tonna burgonyát lehet betakarítani.

Az Agrárelemzési Központ vezetője szerint ez azt jelenti, hogy egy komolyabb öntözésfejlesztés és gépfejlesztés révén a jelenlegi 8 ezer hektáros termőterületből is elő lehetne állítani a teljes magyarországi burgonya-fogyasztásnak megfelelő mennyiségű terményt. Ha a fejlesztések megvalósulhatnak, akkor 2030-ra reális cél lehet, hogy Magyarország újra önellátó legyen burgonyából.

KAPCSOLÓDÓ HANG

VIDEÓAJÁNLÓ
Címlapról ajánljuk
replaced
Szakértő mondja

Ismét hidegháború: Donald Trump új fegyverrel támadja a világot

Hidegháború dúl az Egyesült Államok és Kína között, a mostani vámintézkedések is ide vezethetők vissza – mondta az InfoRádióban Reile Zsolt. A Magyar Külügyi Intézet vezető kutatója arról is beszélt, hogy az Egyesült Államok számára a külkereskedelem egy fegyver, ezt használja például Oroszország ellen az orosz–ukrán háború beszüntetésére, ezt veti be Kanadával és Mexikóval szemben is.

Nagy Dávid: komoly üzenete van a budapesti Netanjahu-meghívásnak

Budapest vendége lesz Benjamin Netanjahu, akit Orbán Viktor az után hívott meg Magyarországra, hogy a Nemzetközi Büntetőbíróság elfogatóparancsot adott ki ellene. Nagy Dávid, az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány elemzője az InfoRádió GeoTrendek című műsorában azt mondta: budapesti tartózkodását kihasználva az izraeli miniszterelnök várhatóan nemzetközi tárgyalásokat is folytat majd a napokban.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.04.03. csütörtök, 18:00
Sótonyi Péter
az Állatorvostudományi Egyetem rektora
Fordulnak az amerikai tőzsdék, miközben az újabb vámok bejelentésére vár a piac

Fordulnak az amerikai tőzsdék, miközben az újabb vámok bejelentésére vár a piac

Bizonytalan a hangulat szerdán a világ tőzsdéin, az ázsiai részvénypiacok vegyes mogzásokat mutattak reggel, az európai indexek pedig jelentősebb csökkenésekkel nyitottak és a nap folyamán sem igazán javult a hangulat. Az amerikai tőzsdék is csökkenésekkel kezdték a kereskedést, azonban gyorsan elkezdték ledolgozni a mínuszokat az irányadó indexek. Hamarosan életbe lép az Egyesült Államokban az autóiparra kivetett 25 százalékos vám és lapértesülések szerint Donald Trump újabb, széleskörű vámokat jelenthet be még ma, magyar idő szerint este 10 körül, ami nyugtalanítja a befektetőket. A kereskedelmi lépésekre válaszul Kína korlátozná vállalatainak amerikai befektetéseit a kiszivárgott hírek szerint, ami újabb fejezetet nyit a két nagyhatalom közötti gazdasági feszültségekben. Makrogazdasági adatok tekintetében sem unalmas a nap, érkeztek ma foglalkoztatottsági és gyártói adatok az Egyesült Államokból, ami az amerikai gazdaság állapotáról szolgált jelzéssel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×