eur:
407.58
usd:
385.99
bux:
77965.78
2024. november 20. szerda Jolán
Empty money in wallet and unemployment concept.
Nyitókép: Thanakhorn khaekram/Getty Images

Romlik az emberek gazdasági közérzete - Századvég-felmérés

A Századvég Konjunktúrakutató júliusi felmérése szerint enyhén romlott a lakosság konjunktúraérzete, míg a vállalkozások konjunktúraérzete valamivel kedvezőbbé vált. A lakosság ugyanakkor nem bízik abban, hogy a korábbihoz hasonló mértékben tud megtakarítani, a vállalatok pedig több más mellett a kedvezőtlen árfolyamhatások miatt tartanak - mondta az InfoRádiónak a Századvég makrogazdasági üzletágának vezetője, Isépy Tamás.

A hozzáférhető adatokból az látszik, hogy a magyar lakosság konjunktúraérzete romlik - mondta az InfoRádióban Isépy Tamás, a Századvég makrogazdasági üzletágának vezetője.

"Ha egy trendet vizsgálunk, az index decemberben -29,9 pontos volt, és volt egy 5-6 hónapig tartó növekedés, most viszont visszaesés volt az indexben, -22,5 ponton áll. Romlás figyelhető meg. Azonban a vállalatoknál kis mértékű javulás van, kvázi hibahatáron belül, -16,4-ről -16,2-re javult az index, tavaly október óta figyelhető meg egy javuló tendencia, pici változás látható júniusról júliusra" - részletezte.

Hogy alapvetően milyen félelmek mozgatják az indexeket, arról azt mondta, a lakosság "könnyebben reagál enyhébb dolgokra", mint a vállalatok, amelyek hosszabb távokra kötnek szerződéseket árupiacon, devizapiacon vagy a szolgáltatások piacán, "jobban látják a jövőt".

A lakosság számára azt a kérdést emeltek ki, hogy hogyan tekintenek jövőbeni megtakarításaik felé, felmérésükben pedig azt látták, az emberek pesszimisták lettek, kisebb megtakarítással számolnak (27,2 százaléknyian, 9 százalékkal többen, mint egy hónappal korábban).

A vállalatok esetében az értékesítési árak adnak leginkább okot aggodalomra, "a lakosságra vagy a más vállalatokra nem tudnak olyan árakat ráterhelni", illetve az árfolyam, amellyel kapcsolatban most az a várakozás, hogy a következő egy évben romlani fog a forint a főbb devizákhoz képest.

"Azt látjuk, hogy a vállalatoknál az infláció, vagyis az árak átterhelhetősége és az árfolyam az, ami domináns" - foglalta össze.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Schmidt Mária: a normalitás választása volt Amerikában, egyben egy elitellenes népszavazás

Donald Trump megválasztásával a reálpolitika és a kiszámatóság kerül előtérben az ideológia helyett, és ezzel kezelheti a konfliktushelyzeteket is – mondta Schmidt Mária Széchenyi-díjas történész, a Terror Háza Múzeum főigazgatója. Az InfoRádió Aréna című műsorában beszélt a magyar–amerikai viszony változásáról, Európa szorult helyzetéről és kitért a közel-keleti válság lehetséges megoldásaira is.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.20. szerda, 18:00
Takács Ernő
az Ingatlanfejlesztői Kerekasztal Egyesület elnöke
A tech papírok húzták az amerikai tőzsdéket, ralizott az Nvidia

A tech papírok húzták az amerikai tőzsdéket, ralizott az Nvidia

Felemás mozgásokat láthattunk kedd reggel az ázsiai piacokon, ezt követően Európában jó hangulatban indult a kereskedés, de hamar elfogyott a lendület. Gazdasági események szempontjából idehaza az MNB kamatdöntése volt izgalmas, Amerikában pedig a friss lakáspiaci adatokra ajánlott ma figyelni. Az európai tőzsdéken egyre nagyobb mínuszok voltak megfigyelhetők, miután a piaci szereplőket aggasztja, hogy Oroszországban jóváhagyták a nukleáris elrettentésre vonatkozó változtatásokat. A magyar piac ebben a miliőben is alulteljesített, az esést az OTP részvénye vezette. A tengerentúlon a technológiai részvények teljesítettek jól a mai kereskedésben, élen az Nvidiával.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×