eur:
406.92
usd:
385.44
bux:
78254.46
2024. november 19. kedd Erzsébet
Nyitókép: Flickr / Juan Carlos Martins

Európa túlzásba viheti az LNG-terminálok építését

Az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány elemzője szerint még nem lehet tudni, mennyi LNG kell majd 2026-ban, amikorra hatalmas feldolgozó- és tárolókapacitás áll majd rendelkezésre.

Európa az ukrajnai háború kitörése óta gyorsított az orosz energiától való függetlenedésen.

Az uniós országok leginkább LNG-vel, azaz cseppfolyósított gázzal igyekeznek helyettesíteni az orosz földgázt. Kontinensszerte hatalmas beruházások indultak, hogy az országok képesek legyenek feldolgozni és tárolni is az LNG-t.

"Az eddig 20 százalékot biztosító LNG a jövőben akár 40 százalékra is megugorhat az energiamixben" - mondta az InfoRádióban Sárdi Gergő, az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány elemzője.

Hozzátette: az Európai Bizottság márciusi közlése szerint az eddigi 27 európai terminált 35-re bővítik, ez 50 milliárd köbméter plusz kapacitást jelent a kontinens számára, azonban fennáll a veszélye annak, hogy a jövőben széles körben elterjedő megújuló energiának vagy hidrogénnek köszönhetően ezek a beruházások túlságosan nagyszabásúak lesznek.

"A legtöbb terminál, ami még építés alatt van, várhatóan csak 2026-2027-re készül el, az akkori igényeket pedig még nem lehet meghatározni.

Az elemzőházak szerint akár 250 milliárd köbméternyi felesleges kapacitást is jelenthet a mostani beruházások összessége."

Az EU gázellátása továbbra is jelentős részben az importtól függ szerinte, 25 százalékban volt jelen tavaly, ami viszont 60 százalékával magasabb a 2021-es értéknek.

"A legfőbb beszállítók közé tartozott az USA, Katar és Nigéria, az Egyesült Államokból érkező energia több mint kétszerese volt a 2021-es adatnak, Katarból valamivel kevesebb gáz érkezett, de bővülni fog a mennyiség 2026 és 2027 során."

Magyarország szerinte nem képes LNG-terminálok építésére, ilyenek a földrajzi adottságaink, így a gázimportot más módon kell megoldani.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Joe Biden akadályozza az ukrajnai béketárgylás lehetőségét Robert Fico szerint

Joe Biden akadályozza az ukrajnai béketárgylás lehetőségét Robert Fico szerint

A szlovák miniszterelnök nem ért egyet azzal, hogy Joe Biden amerikai elnök engedélyezte Ukrajnának a nagy hatótávolságú amerikai rakéták bevetését oroszországi célpontok ellen. A kormányfő utasította a külügyminiszterét és a védelmi miniszterét, hogy ne támogassák a döntést.

Lezárások lesznek a Puskás Aréna környékén

A Puskás Arénában rendezik kedden 20.45-től a Magyarország-Németország UEFA Nemzetek Ligája labdarúgó-mérkőzést, ezért a stadion környékén már 17.45-től számos közlekedési változásra, lezárásra kell számítani.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.19. kedd, 18:00
Hegyi Zsolt
a MÁV Csoport vezérigazgatója
Máris reagálnak a piacok az oroszok nagy bejelentésére

Máris reagálnak a piacok az oroszok nagy bejelentésére

Felemás mozgásokat láthattunk kedd reggel az ázsiai piacokon, ezt követően Európában jó hangulatban indult a kereskedés, de hamar elfogyott a lendület. Gazdasági események szempontjából idehaza az MNB kamatdöntésére ajánlott figyelni, emellett Európából érkezik inflációs rangsor-adat, Amerikában pedig a friss lakáspiaci adatokra ajánlott ma figyelni. Az európai piacokon délelőtt egyre nagyobb mínuszok figyelhetőek meg, miután a piaci szereplőket aggasztja, hogy Oroszországban jóváhagyták a nukleáris elrettentésre vonatkozó változtatásokat.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×