eur:
411.22
usd:
392.53
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Hot Coffee Beans on Dark Background
Nyitókép: fotograzia/Getty Images

Bajban a kávétermelés az El Nino miatt

Két nagy robustakávé-termelő nemzetet is súlyosan érinthet a jelenség.

A harmadik negyedévben várható El Nino Vietnámban és Indonéziában is csökkentett termeléssel járhat: a Fitch Solutions kutatási egységének jelentése szerint mindkét állam jelentős mennyiségű robusta kávét állít elő – írja a CNBC.

Ezt a kávéfajtát kesernyésebb íz és nagyobb savasság jellemzi, a drágább arabicánál magasabb koffeintartalom mellett.

Az említett két ország mellett Brazília robustatermelése a szárazságot sínyli meg.

A fajtából eszpresszó főzésére ajánlott kávét, valamint instant kávét állítanak elő világszerte: ebből most hiány alakulhat ki. Ennek oka nemcsak az El Nino, hanem az is, hogy egyre többen fordulnak az arabica olcsóbb alternatívája felé.

Az El Nino nevű időjárási jelenség az átlagosnál melegebb és szárazabb időjárási körülményeket hoz a Csendes-óceán középső és keleti trópusi részén. Előrejelzések szerint az El Nino 2023 második felében kezdődhet, de Délkelet-Ázsiában rekord meleg volt már május közepén is.

A FAO szerint Vietnám, Indonézia és Brazília a világ három legnagyobb robustatermelő országa. Carlos Mera, a Rabobank mezőgazdasági nyersanyagpiacokért felelős vezetője szerint idén a termelés mintegy 10 százalékos csökkenése várható: ő 11,2 millió zsák robustára számít a következő termés betakarításakor. A 2016-os El Nino idején is 10 százalékot esett vissza a kávéfajta termelése, de Shawn Hackett, a Hackett Financial Advisors árutőzsdei brókercég elnöke szerint az El Nino idején az sem példa nélküli, hogy 20 százalékkal esik vissza a robustatermelés Ázsiában.

A világ kávétermelésének 40 százalékát teszi ki az olcsóbb fajta,

de egyre inkább a robusta irányába fordul a világgazdaság a minőségibb, ezáltal drágább arabica helyett. A robusta ára ennek következtében május végén 15 éves csúcsot döntött meg tonnánkénti 2783 dolláros (mintegy 960 ezer forint) árral. Az arabica ára ugyanakkor 2019 óta most a legalacsonyabb.

A robusta fenti előnyein től gyorsabban is nő, mint az arabica, Ázsia kedvenc kávés italai is ebből készülnek, de már Európát is egyre jobban meghódítja: hogy akár több millió zsákkal kevesebben is eredményezhet belőle az El Nino, azt világszerte meg fogjuk érezni.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×