eur:
411.17
usd:
392.56
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Nyitókép: Getty Images

Inflációcsökkentő javaslatokról tárgyal a GVH

A Gazdasági Versenyhivatal hét élelmiszeripari és kereskedelmi szakmai szervezet, illetve az Agrárminisztérium képviselőivel egyeztette személyes találkozón a múlt héten közzétett, infláció csökkentését célzó javaslatait. A Tej Szakmaközi Szervezet és Terméktanács azt már vállalta, hogy felülvizsgálja a nyerstej árát meghatározó árprognózis módszertanát.

"A Gazdasági Versenyhivatal folyamatosan azon dolgozik, hogy a tejtermékek és a tartós élelmiszerek piacán lefolytatott gyorsított ágazati vizsgálataiban megfogalmazott javaslatai a lehető leggyorsabban gyakorlati intézkedésekké váljanak, ezzel hozzájárulva az élelmiszer-infláció csökkenéséhez " – mondta az InfoRádióban Gondolovics Katalin, a GVH sajtószóvivője.

A GVH első körben a tej- és tejtermékek piacán végzett ágazati vizsgálat jelentéstervezetével kapcsolatban folytatott egyeztetéseket többek közt az Országos Kereskedelmi Szövetséggel, a Felelős Élelmiszergyártók Szövetségével, illetve az Agrármisztérium képviselőivel. Meghallgatták a szervezetek javaslatait, és beleépítik a végleges jelentésbe.

A tej- és tejtermékek piacán lefolytatott ágazati vizsgálattal kapcsolatban

hat javaslatot fogalmazott meg a versenyhivatal.

Az egyik, hogy a Tej Szakmaközi Szervezet és Terméktanács által alkalmazott nyerstej-alapár prognózis módszertanát felül kellene vizsgálni. Erre nyitottak voltak, és megállapodtak a felülvizsgálatban.

A versenyhivatal azt is javasolta, hogy szakmai konzultációs segítséget ad az árstoppal kapcsolatos jövőbeni jogalkotói megfontolásokhoz, az online árfigyelő rendszer fejlesztését és üzemeltetését a GVH végzi. Javasolják, hogy az arra alkalmas tejtermékek visszaváltható csomagolásban kerüljenek a polcokra, a növényi italok fogyasztásának ösztönzése is inflációcsökkentő tényező lehet. A versenyhivatal folyamatos fellépést javasol a fokozottabb verseny és a csökkenő árak érdekében.

Május végéig érkezhetnek javaslatok a piac szereplőitől a tej- és tejtermékek piacán végzett gyorsított ágazati vizsgálatra.

A jelentéstervezetbe beépíti a versenyhivatal a javaslatokat, és további megoldásokat javasol a jogalkotó, illetve a piac szereplői és a fogyasztók felé. "Annak érdekében teszi ezeket a javaslatokat, hogy az infláció minél hamarabb csökkenni tudjon, és a fogyasztók érezzék a termékek árának csökkenését" – tette hozzá Gondolovics Katalin, a GVH sajtószóvivője.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×