A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara álláspontja szerint az árstopot akkor lehet a legkevesebb kárral kivezetni, amikor az élelmiszerár-infláció eléri a csúcsát, amikor látható, hogy feljebb már nem fog menni, elindul lefelé, az az a pillanat, amikor szerintük még egy 0,5, kevesebb, mint egy százaléknyi többletinflációt ez a terület elvisel, és onnantól kezdve visszaállnak a normál piaci viszonyok. Ez szerintük akár már most itt van, de a tavasz folyamán be fog következni – mondta az ATV Egyenes Beszéd című műsorában Parragh László.
Az árstop bevezetése az élelmiszeráraknál a társadalom alsó harmadának megélhetését támogatta, ilyen értelemben az helyes volt, de ez tartósan nem maradhat meg, mert a piacgazdaság alapjait elodázza – folytatta az iparkamara elnöke, aki szerint kell egy pillanat, amikor ennek a kivezetése megtörténik, és miután a válságnak ezen a részén túlvagyunk, úgy gondolják,
most már betöltötte a szerepét ez az intézkedés.
Arról is beszélt, hogy az élelmiszer-infláció mindenhol nagyobb, mint az átlaginfláció. Az, hogy nálunk ilyen mértékű, annak az egyik oka az árfolyam, hiszen az élelmiszerhez szükséges alapanyagok jó része importból érkezik, a másik pedig, hogy a magyar élelmiszergazdaság termelékenysége lényegesen gyengébb, mint az európai.
Parragh László tárgyalt az Országos Kereskedelmi Szövetséggel és azokkal a szervezetekkel, amelyek a kiskeresedelemben érintettek. A következő lépés az lesz, hogy a termelőkkel is leülnek beszélni.
Szakmailag elképzelhetőnek tartja, hogy fokozatosan vezetnék ki az árstopot.
A kormánnyal is folyamatosan egyeztetnek az árstop szabályozásáról, annak életszerűségéről, betarthatóságáról, a kivezetés lehetőségéről. Azt nem árulta el, hogy a kormány részéről kivel egyeztet.