eur:
408.26
usd:
387.68
bux:
77844.99
2024. november 15. péntek Albert, Lipót
Mol felirat az olajkonszern töltőállomásán Budapesten, a Szentendrei úton 2017. március 23-án.
Nyitókép: MTI/Marjai János

A MOL beperelheti a szlovák kormányt

A magyar olajtársaság és szlovákiai leányvállalata, a Slovnaft a nemrég bevezetett extra adó miatt fordulhat a bírósághoz.

Az ügy hátterében részben Igor Matovič volt pénzügyminiszternek a Szlovák Nemzeti Tanácsban tett magyarellenes kijelentései állhatnak - emlékeztet a euractiv.com.

A miniszter a törvénytervezet parlamenti vitájában ugyanis azzal érvelt, hogy ezzel a szlovák állam több pénzt tudnak kicsikarni a magyar tulajdonostól. Igor Matovič kimondottan a magyar tulajdonossal szembeni intézkedésként mutatta be legújabb adótervezetét. Anton Molnár, a Slovnaft szóvivője erre azt nyilatkozta, hogy a két cég a keresetét a miniszter kirekesztő, nacionalista érvelésére alapozza.

A MOL és a Slovnaft annak ellenére is bíróságra akar menni, hogy időközben a pozsonyi kormány tett bizonyos engedményeket.

Az eredetileg tervezett 70 százalék helyett 55 százalékra mérsékelte a különadót,

és azt is csak a tavalyi bevétel után kellene megfizetni, bár korábban 2025-ig akarták érvényben tartani a rendelkezést.

A magyar olajcég keresetével a washingtoni választott bírsághoz fordulhat. Anton Molnár azt is elmondta, hogy precedensként tekintenek az Exxon Mobil amerikai társaság beadványára. Az amerikai olajvállalat az Európai Unió ellen indított pert arra hivatkozva, hogy az uniós hatóságok túllépték hatáskörüket, és az energiaválságra adott megoldások valójában kontraproduktívek lesznek.

"Szorosan követjük az Exxon Mobil perével kapcsolatos fejleményeket"

- közölte Anton Molnár.

A Slovnaft egyébként azt is kifogásolja a szlovák kormány adótervezetében, hogy az túlságosan is magas az Európai Unió ajánlásához képest. Brüsszel ugyanis azt javasolta, hogy az extra adó mértéke ne legyen kevesebb 33 százaléknál és ezt például Németország el is fogadta. Ausztria ugyan 40 százalékot határozott meg, de az még mindig sokkal kevesebb, mint a szlovák kabinet 55 százalékos adója.

A Slovnaft azért nehezményezi a szerinte túl magas különadót, mert termékeit Németországba és Ausztriába is exportálja, így az ottaninál nagyobb anyagi teher hátrányos helyzetbe hozhatja a versenytársakkal szemben.

Címlapról ajánljuk

Orbán Viktor péntek reggel: a mi költségvetésünk egy nyílt lázadás

Terjedelmes interjút adott péntek reggel a Kossuth rádiónak a miniszterelnök. Szólt a 2025-ös "békeköltségvetés" megalapozásáról, amely már az ukrajnai háború lezárását feltételezi, elmondta, mely összetevő áll hozzá érzelmileg a legközelebb. Amerika nélkül az EU szerinte nem "folytathatja" tovább az ukrajnai háborút. Az unós versenyképesség ügyében szükséges fordulatra pedig "nincs idő".
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.15. péntek, 18:00
Hegedűs Éva
a Gránit Bank elnök-vezérigazgatója
Esnek az amerikai tőzsdék

Esnek az amerikai tőzsdék

Látványosan mérséklődött a Donald Trump megválasztását követő tőkepiaci turbulencia, a befektetők új impulzusokra vártak a tőzsdéken. Sokat azért nem kellett várni, ugyanis tegnap este megszólalt Jerome Powell a Fed kamatdöntése után, a jegybankelnök kijelentette, hogy a Federal Reserve-nek nem kell sietnie a kamatcsökkentéssel, mindezt a folyamatos gazdasági növekedéssel, a stabil munkaerőpiaccal és a még mindig 2 százalék feletti inflációval indokolta. A korábban árazottnál mérsékeltebb ütemű kamatcsökkenést várva estek tegnap az amerikai tőzsdék, ma Ázsiában felemás volt a hangulat, Európában kisebb esést láthatunk és az amerikai indexek is csökkenésekkel nyitottak.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×