eur:
411.22
usd:
392.53
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Nyitókép: Pixabay

Adatokat közölt a KSH az államháztartási hiányról

2022 első kilenc hónapjáról jöttek ki előzetes adatok.

A KSH honlapján szereplő összegzés szerint 1825 milliárd forint, a GDP 3,7 százaléka volt a kormányzati szektor hiánya a tavalyi első három negyedévben – közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

Az egyenleg az előző év azonos időszakához képest 366 milliárd forinttal kedvezőbb, a hiány mértéke GDP-arányosan 1,7 százalékponttal alacsonyabb.

A kormányzati szektor

  • bevétele 20 048 milliárd,
  • kiadása 21 872 milliárd

forint volt 2022 első 9 hónapjában.

A bevételek 3971 milliárd forinttal, 24,7 százalékkal nőttek. A legnagyobb értékkel, 1281 milliárd forinttal, 18,3 százalékkal a termelési adók bővültek, amelyen belül 966 milliárd forint (25,0 százalék) volt az áfabevétel növekedése.

A jövedelemadó-bevételek 1225 milliárd forinttal, 54,7 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbit, elsősorban a gyermekes családoknak történt személyijövedelemadó-visszatérítés következtében

(az eredményszemléletű elszámolás miatt a visszatérítés a bázisidőszaki értéket csökkentette). A társadalombiztosítási hozzájárulások 487 milliárd forinttal, 11,5 százalékkal lettek magasabbak. Az egyéb bevételek 975 milliárd forinttal, 37,6 százalékkal növekedtek.

A kiadások 3605 milliárd forinttal, 19,7 százalékkal emelkedtek. A bővülés a kifizetett munkavállalói jövedelem esetében 743 milliárd forint (17,4 százalék), a pénzbeni társadalmi juttatásokat illetően 755 milliárd forint (17,7 százalék) volt. A folyó termelőfelhasználás 503 milliárd forinttal, 16,0 százalékkal,

a kamatkiadások pedig 325 milliárd forinttal, 35,5 százalékkal nőttek.

A bruttó állóeszköz-felhalmozás 4 milliárd forinttal, 0,2 százalékkal csökkent. A kormányzati szektor egyéb kiadásai 1283 milliárd forinttal, 35,9 százalékkal lettek magasabbak.

A vártnál jobban csökkent az államadósság, teljesült a tavalyi hiánycél - olvasható a pénzügyminiszter közösségi oldalán kedden közzétett bejegyzésben. Varga Mihály kifejtette: az államadósság bruttó hazai termékhez viszonyított aránya 73,5 százalékra javult a 2021. évi 76,8 százalékról. A költségvetési hiány a tervezetteknek megfelelően a GDP 4,9 százaléka, a földgáztartalékokat is számítva 6,1 százalék lett. A pénzügyminiszter közlése szerint idén is folytatódik az egyensúlyi mutatók javítása, a kormány továbbcsökkenő államadóssággal és alacsonyabb hiánnyal számol.

Az interaktív grafikonért kattintson a képre vagy ide!
Az interaktív grafikonért kattintson a képre vagy ide!

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×