|2023. január 1-jétől a minimálbér bruttó 232 ezer, a garantált bérminimum pedig bruttó 296 400 forint lesz – mindez a minimálbér esetében 16, a szakmunkás bérminimum esetében pedig 14 százalékos emelést jelent. A Versenyszféra és a Kormány Állandó Konzultációs Fórumán múlt héten csütörtökön született megállapodás.
Mészáros Melinda, a Liga Szakszervezetek elnöke a bérmegállapodás megkötése előtt azt mondta, fontos, hogy a legkisebb keresetek 2023-ban is megőrizzék reálértéküket. "Számos alternatív javaslat elhangzott a felek részéről, mind a munkáltatói, mind a munkavállalói oldal képviselőitől. Ezek a javaslatok a minimálbér és a garantált bérminimum arányának megőrzésemellett elsődlegesen arra törekedtek, hogy a bérek reálértékét 2023-ban is meg tudjuk őrizni" – mondta az elnök.
Perlusz László, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének főtitkára is ezt emelte ki a legfontosabb szempontok között: "Jelenlegi válságos helyzetben, amikor magas az infláció és alacsony a várható gazdasági növekedés, a reálbérek megtartása lehet a cél."
Czomba Sándor foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkár a Versenyszféra és a Kormány Állandó Konzultációs Fórumának múlt csütörtöki ülése után hangsúlyozta, nagyon fontos és eredményes tárgyalásokon vannak túl, hiszen a legkisebb keresetek emelése közel egymillió munkavállalót érint: a minimálbér a versenyszférában, illetve a közszférában nagyjából 230 ezer embert, a garantált bérminimum pedig 730 ezret.
Az egyezség ugyanakkor túlmutat ezen az egymillió munkavállalón, hiszen ahogy az államtitkár fogalmazott, ez a felette levő béreket is megtolja, így várhatóan az átlagbérek is növekedni fognak 2023-ban.
Czomba Sándor megerősítette, a megállapodásba az is belekerült, hogy 2023-ban nem fog növekedni a szociális hozzájárulási adó mértéke.
(A nyitóképen: Perlusz László, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének főtitkára, Rolek Ferenc, a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetségének alelnöke, Zs. Szőke Zoltán, az Általános Fogyasztási Szövetkezetek és Kereskedelmi Társaságok Országos Szövetségének (ÁFEOSZ-COOP, KÉSZ) elnöke, Doszpolyné Mészáros Melinda, a Független Szakszervezetek Demokratikus Ligájának elnöke, Czomba Sándor, a Miniszterelnöki Kabinetiroda foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkára, Holecz Gábor, a Munkástanácsok Országos Szövetségének alelnöke és Zlati Róbert, a Magyar Szakszervezeti Szövetség elnöke (b-j) a jövő évi minimálbérről szóló megállapodás aláírásán Budapesten 2022. december 21-én.)