eur:
408.04
usd:
375.1
bux:
73837.78
2024. november 4. hétfő Károly
Nyitókép: Pixabay

Sorra jöttek a csődök a kriptopiacon, de van egy furcsaság

A 3000 milliárd dolláros kriptopiacon egymást érték idén a csődök, az eszközök összességében értékük 72 százalékát elvesztették - és mégsem csapta meg az összeomlás szele a globális pénzpiacokat. De nem lesz ez mindig így.

A Voyager kriptotőzsde, a Celsius kriptohitelező, a Three Arrows hedge fund és legutóbb az FTX kriptotőzsde bedőlése nem vetett hullámokat a "mainstream" pénzpiacokon. Ennek magyarázata az, hogy a kriptotér egyelőre meglehetősen körkörös: a kriptobankok betétet gyűjtenek, hitelt vesznek fel egymástól, kölcsönöznek egymásnak, kereskednek - de csak maguk között, de nem lépnek kapcsolatba a reálgazdasághoz kötődő cégekkel - idézte a vg.hu Gary Gorton (Yale Egyetem) és Jeffery Zhang (Michigani Egyetem) közös tanulmányát.

A két kutató szerint egyébként kriptopiacokon a pánikok és csődök a klasszikus mintázatot követik, hiszen a befektetők természete nem különbözik ott és a régi vágású bankárok uralta patinás tőzsdeparketteken. Olyannyira nem, hogy a mostani kriptocsődök az 1837 és 1863 közötti Amerikára emlékeztetnek.

A két professzor mindazonáltal úgy véli, hogy néhány év múlva az ilyen bedőlések már jóval pusztítóbbak lehetnek, tekintettel a szabályozók azon törekvésére, hogy kanalizálják a kriptopénzek áramlását, valamint a bankárokra nehezedő befektetői nyomásra, hogy fogadják el a kriptót.

Komoly visszatartó erő volt eddig a "hagyományos" finanszírozóknak a kriptopiac rossz híre, illetve hogy nem szálltak be a kriptospekulációkba olyan, sokak által követett befektetők, mint Warren Buffett vagy Jamie Dimon (a JPMorgan Chase – a négy nagy amerikai bank közül a legnagyobb – elnök-vezérigazgatója). Igaz, a blokklánc-technológiába a JP Morgan is befektetett.

Címlapról ajánljuk
Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Az Egyesült Államoknak eddig 45 elnöke volt, a 2020-ban megválasztott Joe Biden sorrendben mégis a 46. A leghosszabb ideig, 12 évig és 39 napig Franklin D. Roosevelt, a legrövidebb ideig, 32 napig William Henry Harrison volt elnök. Érdekességek az amerikai elnökválasztások történetéből.

Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 4. 20:22
×
×
×
×