eur:
413.48
usd:
396.47
bux:
78741.84
2024. december 22. vasárnap Zénó
Close-up of AI brain and network on dark background.
Nyitókép: Yuichiro Chino/Getty Images

Gulyás Tibor: fontos, hogy unikornisaink legyenek – 5-10 év múlva már lehetnek is

A magyar állam a hidrogéntechnológiában egyszerre lát dekarbonizációs célt, iparfejlesztést és közlekedési szempontokat is – fogalmazott az InfoRádió Aréna című műsorában Gulyás Tibor, a Technológiai és Ipari Minisztérium stratégiai ügyekért felelős helyettes államtitkára.

Gulyás Tibor szerint a hidrogéntechnológiát illetően az államnak fontos pozíciója van, hiszen egyszerre látnak benne dekarbonizációs célt, iparfejlesztést, közlekedési szempontokat, és igyekszenek mérlegelni azt, mi a realitás Magyarországon, hol érdemes ezzel foglalkozni.

Hozzátette: mióta a stratégiai célokat lefektették, egy, az energiát és a mindennapjainkat meghatározó komplex körülményrendszer állt elő, visszaigazolva, hogy ezzel a technológiával foglalkozni kell, így a megfogalmazott támogatási ösztönzők el fognak indulni a következő időszakban.

A TIM stratégiai ügyekért felelős helyettes államtitkára megjegyezte, kaptak már konkrét megkeresést piaci szereplőtől, hogy a hidrogéntöltő-állomások kiépítésénél van-e együttműködési lehetőség, ami lépéshelyzetbe hozza a tárcát, és végül célul tűzte ki ezek kiépítését.

„Hiszen ha semmilyen technológiai körülmény nem áll fenn, minden áll”

– fogalmazott Gulyás Tibor. Vagyis, ha nincs töltőállomás, a hidrogénhajtású autók sem fognak megjelenni a piacon.

A töltőállomások fejlesztésében az állam legfőbb szerepe, hogy kijelölje azt, hol érdemes ezeket kiépíteni, valamint, hogy mérlegelje az ösztönzőket, mert így bele tud szólni a piac működésébe, előnyben tudja részesíteni azokat a fejlesztéseket, amelyek az ország közlekedése szempontjából prioritást élveznek.

Az InfoRádió Aréna című műsorában szó esett az autonóm járművekről is. Az államtitkár már azt fontosnak tartja, hogy összehozzák az érdekelteket, mert a párbeszéd a felek között önmagában segítséget jelenthet abban, hogy hova érdemes az energiákat fektetni. „Figyelembe véve, hogy mire vagyunk képesek, hol tart a világ, és ebbe mi hol tudunk bekapcsolódni” – fogalmazott Gulyás Tibor.

Az TIM államtiktára elmondta, ebben a hátteret az Autonóm Rendszerek Nemzeti Laboratórium adja, amelyben összeálltak az érintett felsőoktatási intézmények, valamint a feladat elvégzésre érdemes szereplők, és nagyon komoly eredményeket értek el.

Megjegyezte, az innováció oldaláról az utóbbi néhány hónapban nem volt látható újabb eredmény, de a korábbiak „fantasztikusak” voltak. Sikerült létrehozniuk például egy olyan eszközt, amivel földi-légi, együttes irányítású mozgásra képes szoftvert fejlesztettek, ami abszolút világszenzációnak számít. Arra is kitért, a napokban egy bemutatón azt prezentálták, hogyan teszteltek a tengerentúlról egy járművet a ZalaZone-on, ami kellő figyelmet is kapott a világban.

Gulyás Tibor szerint fontos cél ugyan, hogy az országnak – Elon Muskhoz hasonló – „unikornisai” legyenek, de nekik nem feltétlen kell kapcsolódniuk egy-egy nemzeti laboratórium kimeneti eredményeivel. Mint mondta, nem zárható ki, hogy ezekből lesznek nagy eredmények, hiszen most is van olyan fejlesztés, ami komoly kilátások elé néz. Példaként a Rózsa Balázs fizikus és Roska Botond professzor által vezetett BrainVision Centert említette, ahol

olyan technológián dolgoznak, ami elképzelhető, hogy egy „unikornis” lehet 5-10 év múlva.

Végül hangsúlyozta: ahhoz, hogy komoly társaságok nőjék ki magukat, időben kell felismerniük az adott eredményeket, és azokhoz megfelelő támogató eszközöket kell biztosítaniuk.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Kölyöknevelőket keresnek vakvezető kutyákhoz

Kölyöknevelőket keresnek vakvezető kutyákhoz

Önkéntes kölyöknevelők jelentkezését várja az ország teljes területéről a Baráthegyi Vakvezető Kutya Iskola. A kutyás tapasztalat egyébként nem feltétel, a kutya szeretete annál inkább – nyilatkozott az InfoRádióban az alapítvány koordinátora.

Jön a havazás, elkészültek az első térképek

Jelentősebb havazásra figyelmeztet, ezért óvatosságot és a közösségi közlekedés előnyben részesítését kéri az autósoktól a Fővárosi Önkormányzat és a Budapesti Közművek. Közben a meteorológia intézet bemutatta azt a térképet, amelyen a várható havazás láthetó.

Hogyan tartsuk távol a macskát a karácsonyfától?

„Curiosity killed the cat”, avagy a Kíváncsiság ölte meg a macskát – tartja az angol mondás. Amikor a karácsonyfáról és macskákról van szó, persze nem kell ilyen drámai kimenetelre számítani, de néhány óvintézkedés segíthet elkerülni, hogy ledőljön a fa.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.22. vasárnap, 18:00
Prőhle Gergely
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézet programigazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×