eur:
413.48
usd:
396.47
bux:
78741.84
2024. december 22. vasárnap Zénó
Oil Or Gas Transportation With Blue Gas Or Pipe Line Valves On Soil And Sunrise Background
Nyitókép: onurdongel/Getty Images

Esik a gáz ára, már átlépett egy kritikus határt is

Az enyhe idő, a teli gáztárolók és az uniós döntések is szerepet játszhatnak az árak esésében a holland gáztőzsdén.

A novemberi határidős TTF gázkontraktus ára már 94,5 euróra szakadt, lényegében ugyanoda, ahonnan június közepén elindult az árugrás amiatt, hogy az oroszok még durvábban korlátozni kezdték az Északi Áramlat 1-en keresztül Németországba küldött gáz mennyiségét – írja a Portfolio. A mostani árszint azt jelenti, hogy több mint hetven százalékkal csökkent a gáz ára az augusztusi 342 eurós csúcshoz képest.

Közben az áramtőzsdéken is folytatódik a gázárakkal párhuzamosan az esés: a német jövő évi zsinórtermék ára például 4,4 százalékkal 366 euróra, a francia megfelelője 2 százalékkal 525 euróra esett megawattóránként.

A gazdasági portál szerint több ok is áll a gázárak esése mögött:

  • az európai gáztárolók már közel maximális telítettségen vannak, így az idei télen biztosított lehet a kontinens ellátása. Uniós szinten 93 százalékos a telítettség, és még tovább emelkedik.
  • a magas árak miatt nyomott az ipari és szolgáltatói felhasználás.
  • a vártnál kedvezőbben alakulhat a téli időszak időjárása a kontinensen.
  • Európának sikerült új forrásokból biztosítania a gázellátás egy részét.
  • a csütörtöki EU-csúcson fontos gázpiaci döntések születtek, melyek alapján kétféle gázársapka is jöhet. Emellett a közös gázbeszerzés és a vészhelyzeti gázkisegítés alapszabályait is eldöntötték a tagállamok.

Az 50 százalékos magyar fogyasztásarányos tárolói töltöttség Ausztria (93%) és Szlovákia (64%) adata után a harmadik legmagasabb.

Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Miután szombaton évzáró nemzetközi sajtótájékoztatót tartott a miniszterelnök, vasárnap este az M1-nek is interjút adott. Meglátása szerint Brüsszel nagy árat fog fizetni azért, hogy még mindig úgy gondolja, mindent az eddigiek szerint kell tovább csinálni. Ukrajnában és a világban is új realitás van, ehhez kell alkalmazkodni, Magyarország is ezt teszi a gazdasági semlegességgel és a jövő évi költségvetéssel is. "Jobban fogunk élni, de hogy szebben tudunk-e, ez a kérdés" - zárta az interjút.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.23. hétfő, 18:00
Gálik Zoltán
a Budapesti Corvinus Egyetem docense
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×