eur:
393.59
usd:
364.37
bux:
71914.7
2024. július 4. csütörtök Ulrik
A neon tube graph in a communist style room
Nyitókép: Jonathan Kitchen/Getty Images

Már csak két nap és itt az igazi magyar csodakötvény

Nagyrészt a teljes, jelenleg éves szinten 20 százalékos hazai inflációs hatás ellensúlyozható az egyik magyar állampapír tartásával, aminek szombattól 16,66 százalékra emelkedik az éves kamatlába. Az idei évre várt átlagos inflációhoz (13,5–14,5 százalék a hivatalos jegybanki prognózis) mérve pedig még reálkamatot is biztosít.

A 2027/B nevű, változó kamatozású Magyar Államkötvényről van szó, aminek október 22-én, szombaton esedékes a kamatfordulója – hívja fel a figyelmet a VG.

Mint írják, a következő három hónapig a szerdai, három hónapos bankközi kamatláb (BUBOR) szerint fizet a kötvény, ami 16,66 százalék. Tehát aki például egymillió forintot befektet, három hónap múlva, január 22-én 41 650 forint adómentes kamatot kap. A 2027/B kötvény eredeti kibocsátási napja 2019. június 1. után volt, tehát nem keletkezik adófizetési kötelezettség a realizált kamat után.

A 16,66 százalékos kamat bőven felülmúlja az aktuális piaci kötvényhozamokat, a hároméves állampapír referenciahozama a keddi adatok szerint 13,81 százalék, míg a 12 hónapos diszkontkincstárjegyé 12,97 százalék. A hosszabb idejű befektetések éves hozama még alacsonyabb, de még a 15 éves állampapír is 10 százalék feletti éves hozamot biztosít a lejáratig tartást feltételezve – teszik hozzá.

Jövőre viszont már a Prémium Magyar Állampapírok is „utolérik magukat”, ha beigazolódnak a várakozások, és az idei éves infláció a Magyar Nemzeti Bank várakozása szerint alakul, akkor az 1,5 százalékos prémiummal megfejelve 15-16 százalék kamatot fog fizetni.

A lakossági befektetők már erre készülve rekordmennyiségben vásárolják a PMÁP-papírokat, a múlt héten 203 milliárd forintért jegyeztek.

A szombattól éllovasnak tekinthető 2027/B kötvényből szeptember végén 977,5 milliárd forintnyi volt az intézményi és magánbefektetők birtokában, pedig a most véget érő negyedéves kamatperiódusban még jóval szerényebb, „csak” 11,56 százalékos kamatot fizetett.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.07.04. csütörtök, 18:00
Varga Zs. András
a Kúria elnöke
Exportra is jut megújuló energiából, de a nagy gyárberuházások hozzák majd az igazi felvevőpiacot

Exportra is jut megújuló energiából, de a nagy gyárberuházások hozzák majd az igazi felvevőpiacot

A magyar naperőmű-kapacitás – az atomenergetikai és fosszilis kapacitásokkal együtt – a napos déli órákban már exportra is termel, azonban a környező országok megújuló termelésben várható felzárkózásával a hazai gyárberuházások köthetik le a növekvő magyar termelést. A Széchenyi Alapok és az Electron Holding Zrt. 50-50 százalékos társtulajdonosként fektet be négy, összesen 15 MW kapacitású naperőműpark fejlesztésébe, amelynek megtérülését a cég integrált, egész értékláncot lefedő működésétől várja. A kivitelező cég elnök-vezérigazgatója, Szücs Ádám szerint nagy átalakulás előtt áll a piac, ahol egyre kevésbé lesz életképes az az üzleti modell, amiben a fejlesztő önállóan működő napelemparkot épít, üzemeltet és nem egy áll partnerségbe olyan szereplőkkel, akik azt rendszerbe integrálva tudják üzemeltetni, miközben az energiatárolók piaca az aranyláz időszakát idézi.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×