eur:
414.42
usd:
397.86
bux:
79291.77
2024. december 23. hétfő Viktória
Empty money in wallet and unemployment concept.
Nyitókép: Thanakhorn khaekram/Getty Images

A vagyonuk tizedét veszíthetik el a háztartások

Az Allianz legutóbbi globális vagyonosodási jelentéséből ez derül ki.

Az utolsó hajrának minősítette az Allianz tizenharmadik globális vagyonosodási jelentése a 2021-es évet. Elemzésük szerint ez lehetett az utolsó, amikor a monetáris politika részvénypiaci árfolyam-emelkedést indukált (értsd: a jegybankok által kiöntött pénz pumpálta fel a piacot). A háztartások nagy általánosságban busás hasznot húztak szerintük ebből: a globális pénzeszközállomány tavaly harmadik éve produkált két számjegyű növekedést – idézte a jelentést az azenpenzem.hu.

A portál megjegyzi, hogy ez nem minden országban jelent általános gazdagodást, a vagyon sok helyen meglehetősen koncentrált a társadalmon belül. Hasonló a helyzet itthon is: a Magyar Nemzeti Bank legutóbbi, 2020-as háztartási vagyonfelmérése például azt mutatta (hasonlóan a korábbihoz), hogy a részvényvásárlás és befektetési alapokba fektetés „úri huncutság”, és az a vagyon szerinti felső decilisre jellemző. Miközben készpénzzel minden háztartás rendelkezik, addig például tőzsdei részvénnyel csak a háztartások 2 százaléka, befektetési jeggyel a háztartások 3 százaléka.

Az Allianz elemzése szerint az ukrajnai háború megakasztotta a világgazdaság Covid19-válság utáni helyreállás folyamatát, és az elszabadult az infláció, energia- és élelmiszerhiány, valamint a monetáris szigorítások várhatóan olvasztják a háztartások vagyonát.

Világszinten a pénzeszközállomány több mint 2 százalékos zsugorodása várható 2022-ben, ami az elemzés szerint a 2008-as nagy pénzügyi válság óta az első jelentősebb mértékű veszteség lesz a pénzvagyonban.

A reálértéket tekintve a háztartások elveszítik a vagyonuk tizedét.

Míg a nagy pénzügyi válságot viszonylag gyors fordulat követte, ez alkalommal a középtávú kilátások is borúsak: a pénzeszközállomány nominális átlagnövekedése várhatóan 4,6 százalék körül alakul 2025-ig, szemben az elmúlt három évben tapasztalt 10,4 százalékkal.

Az összeállítás szerint Magyarországon is nagyon felgyorsult a háztartások adósságállományának növekedése. Ez tavaly elérte a 14 százalékot, miután az elmúlt két év mindegyikében meghaladta a 12 százalékot. A nagy pénzügyi válság óta ez a legnagyobb arányú növekedés. A képet, legalábbis az Allianz szemében, határozottan árnyalja viszont, hogy a kötelezettségek GDP-hez viszonyított százalékos aránya „mindössze” 25 százalék, ami jóval a szomszédos országok szintje alatti. Közben pedig az egy főre jutó nettó pénzeszközállomány 18 060 euróra rúgott, ezzel pedig Magyarország a 29. helyre került a leggazdagabb országok rangsorában, ami nem csekély teljesítmény, tekintve a pénzügyi vagyon, illetve a hitelfelvételek egyenlőtlen társadalmi eloszlását.

Címlapról ajánljuk
Irány Moszkva - a szerbek szerint Robert Fico Putyin elnökhöz repül gázügyben

Irány Moszkva - a szerbek szerint Robert Fico Putyin elnökhöz repül gázügyben

Aleksandar Vučić szerb elnök azt állítja, hogy Robert Fico szlovák miniszterelnök december 23-án, hétfőn Moszkvában tervez tárgyalni Vlagyimir Putyin orosz elnökkel. Minderre azt követően kerülhet sor, hogy Volodimir Zelenszkij ukrán elnök elutasította az orosz gáz Ukrajnán keresztüli tranzitjának meghosszabbítását.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.23. hétfő, 18:00
Gálik Zoltán
a Budapesti Corvinus Egyetem docense
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×