A Portfolio által megkérdezett elemzők átlagosan 15,7 százalékos áremelkedést várnak augusztusra, vagyis a jegybank által korábban jelzett (15-16 százalékos) sáv felső felében alakulhatott az infláció. A nyolc elemző közül egy „jósolt” kicsivel 15 százalék alatti értéket, kettejük szerint viszont az MNB számításainál is magasabb lehet az áremelkedés.
Az élelmiszerek esetében folytatódhatott az intenzív drágulás, a ruházkodási cikkeknél viszont szezonális okok miatt havi szinten csökkenés várható – vélekedett a CIB Bank elemzője. Trippon Mariann a tartós fogyasztási cikkeknél nem számított érdemben mérséklődő inflációs nyomásra, ami igaz lehet a szolgáltatásokra is.
Az Amundi befektetési igazgatója szerint a forint gyengülése valószínűleg tovább emelte az iparcikkek inflációját, de a piaci szolgáltatásoknál is további drágulást várt.
A nagy ugrás azonban a szeptemberi inflációban várható, amihez irányadó lehet
az európai metodológiával számolt HICP index, mely már augusztusban tartalmazni fogja a rezsiemelés hatását – tette hozzá Kiss Péter.
Az ING Bank elemzője szintén nagy bizonytalansági tényezőként említette üzemanyagárat. Számításaik alapján nagyjából egy százalékponttal emelheti a havi alapú inflációt az ársapka változása. Virovácz Péter úgy véli, az éves bázisú élelmiszerár-emelkedés tovább erősödhet és akár a 30 százalékos értéket is elérhető. Mások mellett megjegyezte: augusztusban nem beszélhetünk majd csúcspontról, hiszen szeptemberben jelenik meg a fogyasztóiár-indexben a rezsicsökkentés átalakítása, ami újabb százalékpontokkal emelheti az inflációs mutatót. Emellett a Magyar Telekom által bejelentett díjkorrekció a szolgáltatások áremelkedési üteméhez ad majd némi többletet.
Folytatódott az áremelkedés gyorsulása szinte minden téren, különösen az élelmiszeráraknál, ami továbbra is okozhat meglepetést – értett egyet kollégáival Suppan Gergely, a Magyar Bankholding vezető makroelemzője.
Összességében közel 2 százalékos hó/hó index jöhet, ami augusztus hónapban, amikor havi szinten általában alig változnak vagy csökkennek az árak a szezonalitás miatt, egészen rendkívülinek számít – kommentálta Nyeste Orsolya, az Erste Bank vezető elemzője.
Azt továbbra sem tudni, mikor tetőzhet végre az éves alapú infláció, aminek az időpontja folyamatosan kitolódik, sőt,
egyelőre érdemi lassulást sem látni
– jegyzi meg a Portfolio, ami szerint most elsősorban az árstopok kivezetésétől függhet, mikor éri el a csúcsot az áremelkedés. A jelenlegi szabályozás októberig érvényes az élelmiszerek hatósági árára és a 480 forintos üzemanyagárra is, nagy kérdés utána mi jön.