eur:
411.68
usd:
395.29
bux:
79551.8
2024. november 23. szombat Kelemen, Klementina
(GERMANY OUT) Kroatien,  Kroatische Waehrung KUNA   (Photo by Wodicka/ullstein bild via Getty Images)
Nyitókép: ullstein bild

Teljesen elszálltak az árak Horvátországban

Folyamatosan sok ezren pihennek honfitársaink közül Horvátországban, többen meglepődhetnek az élelmiszerboltokban a fizetésnél a kasszánál.

A kuna és a forint árfolyam mozgásának köszönhetően az árcsökkentés egy részét nem érzik majd meg a Horvátországba utazók, amikor fizetnek a kutaknál. Egy hete 52,3 forintot kellett adni egy kunáért, augusztus 9-én azonban – a Barátság kőolajvezeték leállását követő forintgyengülés miatt – 52,9 forintba kerül a kuna egy egysége, írja az Index.hu. Július elején még rosszabb volt a helyzet: akkor az 55 forintot is megközelítette az MNB-középárfolyam.

Az euró bevezetése

Az Európai Tanács jóváhagyta Horvátország belépését az euróövezetbe 2023. január 1-től. Meghatározták a horvát kuna hivatalos átváltási árfolyamát is: egy euróért januárban 7,5345 kunát adnak majd a pénzcserét lebonyolító bankok. Az árfolyam nagyjából egy éve ezen a szinten mozog, az alkalmazkodás a következő hónapokban még szorosabbá válik. Emiatt

a magyarok horvátországi költéseit ezután döntően a forint/euró árfolyam határozza majd meg.

A horvát árakra is hatott az infláció

Egy lap szerint az egyik legnagyobb üzletlánc polcain kapható, élesztő nélküli kenyér kilóra átszámítva ötven kuna – ez 6,6 eurós árnak felel meg. A tengerpartra rendszeresen visszatérő magyarok szerint legalább harminc százalékkal kerül többe a kinntartózkodás, a sima pizzák átszámítva 4500-4600 forintba kerülnek. A horvát áremelkedést jól mutatja a hivatalos Big Mac-index. Eszerint Horvátországban januárban a szendvics 3,2 euró volt. Most a zágrábi McDonald’s honlapja szerint ez az átváltási árfolyam alapján 4,25 euró, vagyis 1690 forint.

A boltok árait nézve is meglepetés érheti az utazókat. Az étolaj literje ott 18-20 kunába, tehát 952-1058 forintba kerül, miközben a KSH-adatok szerint itthon júliusban 732 forint volt az ára. Egy liter tejet tíz kuna, vagyis 529 forintos áron vehetünk, nálunk a 2,8 százalékos ESL-tej árát átlagosan 380. Zöldséget ugyanakkor érdemes a tengernél enni, hiszen a 12-13 kunás, 635-688 forintos paradicsom kilogrammja jelentősen olcsóbb a hazai, 750 forintos árhoz képest.

A horvátokat komolyan aggasztja, hogy az euró bevezetés előtt még további súlyos áremelkedésekkel kell szembesülniük.

Címlapról ajánljuk
Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

A lehetséges tárgyalások előtt várható a háború legrosszabb szakasza – mondta az InfoRádióban a biztonságpolitikai szakértő, miután Ukrajna nyugati rakétákat lőtt ki Oroszországra, az pedig minden korábbinál keményebb válaszlépésekkel fenyegetőzik, sőt egyet már végre is hajtott Dnyipro városával szemben.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Csizmazia Gábor
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézetének tudományos munkatársa
Szépen zárt Amerika

Szépen zárt Amerika

Felemás hangulatban telt a kereskedés ma reggel Ázsiában, ezt követően pedig emelkedéssel indult a nap Európában, a vártnál gyengébb BMI-adatok hatására azonban gyorsan lefordultak a vezető részvényindexek, délutánra azonban ismét a vevők vették át az irányítást. Az aranynak eközben 2023 októbere óta a mostani lehet a legerősebb hete, mivel a piaci szereplőket aggasztja az ukrajnai háború eszkalációjának veszélye. Érdemes eközben a bitcoinra is figyelni, az árfolyam már közelíti a 100 000 dolláros szintet.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×