Az elmúlt öt évben idén harmadszor lett Bécs a világ legélhetőbb városa, de nemcsak a győztes európai az Economist Intelligence Unit (EIU) rangsorában. Az első tíz helyezett közül öt nyugat-európai város, írja a Euronews.
A jelentésből úgy tűnik, hogy a leggazdagabb országok közepes méretű városai teljesítenek a legjobban, ezen túl azonban úgy tűnik, a tíz legelőkelőbb helyre rangsorolt város visszatért a normalitáshoz, kevesebb koronavírussal kapcsolatos megszorítást életben tartva.
Így fest a tíz legélhetőbb város rangsora:
- Bécs
- Koppenhága
- Zürich és Calgary
- Vancouver
- Genf
- Frankfurt
- Torontó
- Oszaka és Melbourne
Az elmúlt két évben a koronavírus komoly árnyat vetett az élhető városok rangsorára, a jelentés összes indikátorára hatást gyakoroltak a lezárások és a távolságtartási intézkedések. Most azonban ahogyan a világ visszatér a normalitáshoz,
az általános élhetőségi index is emelkedett, 69,1 pontról 73,6-ra.
A pandémia előtti időszakban 75,9 volt ez az érték, melyhez a mostani már egészen közel került.
Öt területen rangsorolnak
A rangsor a legjobb életkörülményeket kínáló városokat emeli ki: számszerűsíti azokat a kihívásokat, amelyekkel egy adott helyen lakók szembesülhetnek, majd összehasonlítja az eredményeket az egyes helyszínek között.
Minden város relatív kényelmére minősítést adnak több mint 30 tényezőre vonatkozóan öt általános kategóriában: stabilitás, egészségügy, kultúra és környezet, oktatás és infrastruktúra. Bécs csak a kultúra és környezet témakörében nem kapott 100-as értékelést.
A sereghajtó városok
A lista alján a szíriai Damaszkusz (172), a nigériai Lagos (171) és a líbiai Tripoli (170) található, komoly lemaradásban.
A társadalmi feszültségeknek, a terrorizmusnak és konfliktusoknak tulajdonítják ezeket a rossz pontszámokat.
Az EIU arra figyelmeztetett, hogy bár a pandémiából kilábalni látszik a világ, a háború itt van még velünk: ennek hatására idén Kijevet nem rangsorolták, Moszkva és Szentpétervár pedig 15, illetve 13 helyezést estek vissza