Az átviteli rendszerirányító adatai szerint idén májusban még szinte pontosan akkora volt a teljes hazai villamosenergia-felhasználás, mint a rekord éves fogyasztást hozó 2021 májusában. Júniusban aztán már 3,5 százalékkal volt kisebb a havi felhasználás, mint az egy évvel korábban regisztrált júniusi történelmi rekord - írta összegző cikkében a Portfolio.
Júliusban pedig az 1-jétől 24-ig rendelkezésre álló számok azt mutatják, hogy ekkor már 4,6 százalékkal maradt el az ország áramfogyasztása a tavalyi hasonló időszakétól.
A portál azt is megvizsgálta, hogy mi történt a részleges lakossági rezsiemelés kihirdetése (július 13.) után. Eszerint az idei július 14-24-i időszakban már több mint 5,2 százalékkal múlta alul a fogyasztás az egy évvel korábbi bázist.
Azt természetesen nem lehet kijelenteni, hogy egyértelműen a rezsicsökkentés-csökkentés bejelentése miatt történt a fenti változás. Sőt, a munkanaphatás biztosan közrejátszott, mivel például a vizsgált július 14-24-i időszak 2022-ben egy hétvégi nappal többet tartalmazott, mint 2021-ben, márpedig hétvégén a kisebb gazdasági aktivitás miatt eleve csökken az áramfogyasztás. A portál valószínűsíti, hogy az emelkedő infláció, a gazdasági várakozások romlása viszont bizonyosan hatott a lakossági fogyasztásra.
Megjegyzik még, hogy a piaci földgáz- és nagyrészt ehhez kapcsolódóan a villamosenergia-árak körülbelül egy éve, 2021 nyara óta tartó emelkedése természetes módon arra ösztönzi a felhasználókat, hogy fogyasztásuk visszafogásával igyekezzenek mérsékelni drasztikusan megemelkedett energiaköltségeiket.