eur:
413.48
usd:
396.47
bux:
78741.84
2024. december 22. vasárnap Zénó
Nyitókép: lng.hr

Aki csak tud, LNG-terminált épít Európában - grafikon

Az összeurópai gázellátás válságát enyhítheti az cseppfolyósított földgáz felhasználásnak drasztikus növelése.

Az ukrajnai háború miatti szankciók új megoldások keresésére késztetik az orosz gáztól függő országokat - írja a statista.com. A portál szerint a nagy gazdaságok közül a legrosszabb helyzetben kétségtelenül Németország van, amelynek gazdasága erősen támaszkodott eddig az orosz gázimportra.

De az unió más tagállamainak is komoly gondot jelent az orosz függőségtől való elszakadás. Ennek egyik módja az LNG-re (Liquefied Natural Gas), azaz a cseppfolyósított földgázra való áttérés lehet.

Ehhez azonban speciálisan kialakított fogadóállomások szükségesek,

ahol a hajókból lefejtik a folyékonnyá sűrített gázt. Több uniós ország rendelkezik már ilyenekkel, de Németország még nem.

Az LNG-terminálok tekintetében a spanyolok állnak a legjobban, mivel hat ilyen létesítmény is üzemel náluk. Hamarosan az olaszok is elérik ezt a szintet, mert a római kormány a meglévő három fogadóállomás mellé még hármat akar építeni, méghozzá minél előbb.

A németek is három terminált szeretnének kezdetnek, míg a görögök a meglévő egyetlen fogadópontjuk mellé akarnak négyet létesíteni. Ezekből egyet már építenek is. Lengyelország és Hollandia a már működő egy-egy terminál mellé akar még egyet-egyet. Az LNG-fogadó állomással nem rendelkező Írország és Észtország pedig mindjárt kettőt építene.

Vagyis

az Európai Unió az üzemelő 23 terminált 18 új fogadó állomással tervezi bővíteni.

Ez pedig hatalmas előrelépés lehet az energiaforrások diverzifikálása felé - állapítja meg a portál.

Meglévő (sötétkék) és tervezett (világoskék) LNG-terminálok száma az EU-ban, 2022. áprilisában
Meglévő (sötétkék) és a tervezett (világoskék) LNG-terminálok száma az EU-ban, 2022. áprilisában

A cseppfolyós földgázzal nemcsak az orosz szállításokat tudná az EU kiváltani, hanem versenyhelyzetet is teremthetne, hiszen LNG-t több ország is kínál eladásra. Igaz, pillanatnyilag az unióba, illetve Nagy-Britanniába érkező cseppfolyós gáz 71 százalékát az Egyesült Államok szállítja.

Noha a folyékony földgáz rövid és középtávon egyértelműen megoldást jelenthet,

használata mégis ellentmondásos.

A Német Szövetségi Környezetvédelmi Ügynökség azt állítja, hogy sem klímapolitikai, sem pedig energiahatékonysági szempontból nem versenyképes a csővezetéken szállított gázzal szemben.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.23. hétfő, 18:00
Gálik Zoltán
a Budapesti Corvinus Egyetem docense
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×