Infostart.hu
eur:
354.64
usd:
311.92
bux:
139711.76
2026. június 25. csütörtök Vilmos
Liquified Natural Gas Floating Storage Unit (LNG FSU) Moored to the Jetty.
Nyitókép: Felix Cesare/Getty Images

Megroggyant az európai földgázpótlás nyugati lába, további borús felhők gyülekeznek

Veszélybe kerülhet Európa azon terve, mely szerint importált cseppfolyósított gázzal vészeli át a telet: az Egyesült Államok egyik kulcsfontosságú telepén üzemzavar alakult ki, az ázsiai kereslet egyre nagyobb, az árak pedig emelkednek.

Európa tervének sikere, miszerint a háborús helyzet miatt elutasítja az orosz gáz felhasználását, nagy mértékben múlik azon, hogy sikerül-e megfelelő mennyiségű LNG-hez (cseppfolyósított földgázhoz) jutnia. Ezt főleg az Egyesült Államokból szereznék be a blokk országai, a cél a tározók 80 százalékos telítettségének elérése novemberre.

Az uniós országok olyan vészhelyzeti intézkedésekkel készülnek fel az orosz gázellátás esetleges teljes leállására, mint a széntüzelésű energiatermelés, az atomerőművek esetleges további használata, valamint az LNG behozatalának növelése, mivel az Északi Áramlat-1 gázvezetéken keresztül történő szállítás mennyisége egyre csökken, írja a Reuters.

A globális LNG-piac azonban az új kínálat hiánya és a beruházások csökkenése miatt már az elmúlt években is szűkös volt, a legtöbb nagy termelő már most a teljes kapacitás közelében működik.

Egyre nő a kereslet

Az LNG ára mindezek következtében a héten mintegy 60 százalékkal megugrott, a várakozások szerint hamarosan meghaladja a 40 dollárt millió brit hőegységenként. Ha a helyzet tovább romlik, a referenciaértékek elérik az év elején látott 60 dollár közeli rekordszintet, ami komoly kihívást jelent Európa számára az import fenntartásában.

A Freeport LNG texasi üzemében

tűzkár rontja tovább a helyzetet: a létesítmény szeptemberig teljesen leáll, az év végéig csak részlegesen üzemel. Az itt előállított LNG 70 százaléka Európába érkezett.

Európa idén már rekordmennyiségű LNG-t importált, 60 százalékkal többet, mint egy évvel ezelőtt: a globális importkapacitás majdnem kétszerese az exportkapacitásnak, de ez csökkenhet, ha a november végéig tartó hurrikánszezonban Amerikában további létesítmények állnak le.

Ázsia is készül már a télre: a bérlők félnek attól, hogy télre szállítókapacitás nélkül maradnak, ezért előre lekötik a szállítóhajókat. Japán télen a hideg és az erőművek leállásai miatt szintén szűkös energiapiacra számít, ami miatt nőhet az LNG-kereslet.

Az orosz gáz egyes országokba már csak szivárog

Az északnyugat-európai LNG-terminálok túllépték névleges kapacitásukat, vagyis maximális teljesítményüket, ami növeli a meghibásodások és a leállások kockázatát. Más, nagyobb kapacitással rendelkező terminálok, például Spanyolországban, nem rendelkeznek összeköttetéssel az európai szomszédokkal.

Az Északi Áramlat 1 gázvezeték, amely a Balti-tenger alatt fut Oroszországból Németországba, jelenleg csak 40 százalékos kapacitással üzemel: a Gazprom a berendezésekkel kapcsolatos problémákra, javításból vissza nem érkezett alkatrészekre hivatkozik.

Elemzők szerint egyre nagyobb aggodalomra ad összességében okot, hogy Európa összes országa képes lesz-e elérni azt az ambícióját, miszerint a téli fűtési szezon előtt a jelenlegi 55 százalékról 80 százalékra növelje a gáztárolók szintjét.

"A jelenlegi európai tárolási szinteknek novemberig elegendőnek kell lenniük abban az esetben, ha az orosz gázáramlás azonnal leállna, de ez súlyos téli szűkösséget jelent, ami az árakat az egekbe repítheti" - mondta Kaushal Ramesh, a Rystad Energy szakértője.

Télen még fázhatunk is

Elemzők arra számítanak, hogy az európai gáztárolók 67 százalékos szinten lesznek, ha az Északi Áramlat november 1-jén továbbra is 40 százalék körüli kapacitással működik, és 60 százalékos szinten, ha teljesen leáll - mindkettő az ötéves átlag alatt van.

"Egy 70 százalékos töltöttségnél alacsonyabb szintű téli indulással Európa egy szokatlanul hideg vagy hosszú tél esetén a hiány, az esetleges leállások és a fejadagok rendkívüli kockázatának lesz kitéve" - mondta Tamra Druz, a Capir Energy vezetője.

Címlapról ajánljuk
Kormányszóvivői tájékoztató: 4 napig extrém hőség lesz, 38-40 fokokkal
cikkünk frissül

Kormányszóvivői tájékoztató: 4 napig extrém hőség lesz, 38-40 fokokkal

Magyar Péter: hatályba lépett a hőség-kormányrendelet, a hőség miatt péntek éjféltől rendkívüli tájékoztatási rend lép életbe. 111 esetben van vízkorlátozásos, döntően önkormányzati tulajdonú helyeken. Tájékoztatót tartanak a kormány döntéseiről. Az államigazgatásban ahol lehetséges, hétfőn és kedden home office lesz. Akár a 2022-es évszázados aszályhoz hasonló károkat fog okozni a mezőgazdaságban idén is a hőség. A legfőbb ügyész és az ukrán „aranykonvoj” ügye is a témák között lesz – tartson velünk!

Gyulai Miklós: ha vannak ellenem bizonyítékok, akkor álljanak elő velük

Hőzöngés és lázongás kezdődött a Magyar Atlétikai Szövetségen belül a párizsi olimpia után, és ezt főleg olyanok szították, akik korábban semmilyen problémát nem jeleztek, sőt élvezték a biztosított lehetőségeket – mondta a sportvezető, aki szeptember 1-jével távozik posztjáról. Úgy véli, a magyar atlétikában dolgozók a jelentős mennyiségű anyagi forrás birtokában elkényelmesedtek az elmúlt években. Kitért az őt ért támadásokra és arra is, mi lesz a sorsa a Gyulai Memorialnak, valamint a budapesti atlétikai világdöntőnek.
inforadio
ARÉNA
2026.06.25. csütörtök, 18:00
Mészöly Géza korábbi válogatott labdarúgó, edző
Újvári Gábor újságíró, sportvezető
Tisza-kormány: Magyar Péter határidőt adott a legfőbb ügyésznek, délután bejelentések jönnek

Tisza-kormány: Magyar Péter határidőt adott a legfőbb ügyésznek, délután bejelentések jönnek

Magyar Péter miniszterelnök csütörtökön rendkívüli kormányszóvivői sajtótájékoztatón tesz új bejelentéseket a hétvégi kihelyezett kormányülés előtt, miközben a kabinet egyszerre több politikailag érzékeny ügyet mozgat. Szerdán benyújtották az ügynökakták megnyitását célzó törvényjavaslatot, a parlament pedig jövő héten rendkívüli ülésen tárgyalhat hat javaslatot. A Tisztítótűz-művelet keretében a legnagyobb vitát a képviselői mandátum 12 éves korlátozása váltotta ki, amelyet a TASZ szerint ki kellene venni a csomagból. Eközben razzia volt a Semmelweis Egyetemen, őrizetbe vették Fonyód volt fideszes polgármesterét, felmondták Balásy Gyula cégeinek szerződéseit, és tovább gyorsult a Fideszhez köthető médiumok leépülése.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×