eur:
411.23
usd:
392.64
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Nyitókép: YouTube/Magyar Nemzeti Bank

MNB: a kínálat növekedésével kell harcolni az infláció ellen

Baksay Gergely, a jegybank ügyvezető igazgatója szerint van különbség a 2008 utáni és a mostani talpra állás körülményei között, nem lesz például akkora munkaerő-piaci növekedés.

Nincs szükség Magyarországon a recesszióra az infláció letöréséhez a Magyar Nemzeti Bank álláspontja szerint.

A jegybank ügyvezető igazgatója, Baksay Gergely az InfoRádiónak elmondta: egyensúlyi növekedésre van szükség, emellett pedig a termelékenységet és a versenyképességet kellene erősíteni.

"A válságnak sok forrása lehet, láttuk azt, amikor belső, piaci oka van, a pénzügyi válság, és látjuk, milyen, amikor külső okok vannak, a járvány és a háború. Most derül ki, milyen fontos a jó gazdaságpolitika, hogy egy erős gazdaság nézzen szembe a válsággal, és milyen fontos utána a jó válságkezelés. Magyarország rossz és jó példát is szolgáltat; 2008-ban egy nagyon legyengült gazdaság nézett szembe a világ pénzügyi válságával, és hat évig tartott a talpra állás, 2020-ban viszont egy erős gazdaság nézett szembe a koronavírus-járvánnyal, és akkor másfél év alatt helyreállt a gazdaság. Most pedig itt a háborús és energiaválság" - tekintette át a helyzetet Baksay Gergely.

A jelenlegi infláció szerinte az egymásra rakódó válságok következménye.

"Ezt kormányzati intézkedések rövid távon tudják kezelni egyes termékekre koncentrálva, a monetáris politika feladata, hogy hosszabb távon kezelje a teljes fogyasztói kosárra nézve; azt kell most megelőzni, hogy hosszú távon magasan maradjon az infláció" - fejtegette.

Baksay Gergely azokkal a véleményekkel ért egyet, amelyek szerint a kínálat növelésével kell felvenni a küzdelmet az infláció ellen.

A 2010-es évtized Magyarországa szerinte már megmutatta, hogyan lehet az egyensúly fenntartása mellett is növekedni.

"Ez egy olyan évtized volt, amikor a világ gazdasága és a magyar is növekedett, javultak a pénzügyi egyensúlyok, alacsony volt az infláció és javult a folyó fizetési mérleg. Ezt kell megismételni. Magyarországon 850 ezerrel nőtt a foglalkoztatottak száma, a kereslet és a kínálat egyszerre nőtt."

A feladat - mivel ilyen léptékben már nem tud növekedni a munkaerőpiac -

megtalálni, hogyan lehet a korábbi tempóhoz visszatalálni.

"A termelékenységnek kell növekednie, ezért mondja azt az MNB, hogy a következő évtizedben minőségi termelékenységi fordulatra van szükség" - tette hozzá.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×