eur:
414.08
usd:
402.47
bux:
0
2025. január 10. péntek Melánia
Nyitókép: Pixabay

Ha nem lenne elég baj: a norvég fúrótornyoknál sztrájkba kezdtek

A sztrájk, amelyben a munkavállalók béremelést követelnek az emelkedő infláció ellensúlyozására, a lehető legrosszabbkor jött: az orosz exportcsökkenés következtében szűkös a kontinens gázellátása, az árak pedig magasak.

Az offshore kitermelőket tömörítő szakszervezet és az olajtársaságokat képviselő érdekképviselet hétfő este közölte, hogy a tárgyaló felek nem jutottak előre, így helyi idő szerint éjfélkor sztrájk kezdődik, írja a Euronews.

A sztrájk "jelentős hatással lesz a gázexportra – közölte honlapján a norvég olaj- és gázipari szövetség. –

Norvégia napi gázexportjának mintegy 13 százaléka fog kiesni."

Az Equinor, a platformok üzemeltetője sztrájk miatt három északi-tengeri mező leállítását kezdeményezte: A Gudrun, Oseberg South és Oseberg East nevet viselő mezőkön túl szerda éjféltől három másik mezőn is leáll a termelés, ezek a Kristin, Heidrun és Aasta Hansteen névre hallgatnak.

Egy hetedik mezőt, a Tyrihansot is le kell majd zárni, mivel annak termelése a Kristinnel van összekötve. Július 9-től további három platformon sztrájkolnak a dolgozók.

Keddtől az olaj- és gázkitermelés napi 89 ezer hordó olajegyenértékkel csökken, amiből a gázkitermelés 27 500-at tesz ki.

A sztrájk elmélyülésével szerdától az olajkitermelés napi 130 ezer hordóval csökken.

A Reuters becslése szerint az e heti akció a norvég termelés mintegy 6,5 százalékának felel meg. Ez azt jelenti, hogy szombatig Norvégia gáztermelésének közel egynegyede, valamint olajtermelésének mintegy 15 százaléka állhat le.

A norvég kormány közölte, hogy figyelemmel kíséri a konfliktust. Rendkívüli körülmények fennállása esetén beavatkozhat a sztrájk leállítása érdekében.

Címlapról ajánljuk

Kaiser Ferenc: sem a béke, sem a tűzszünet nem lesz gyors Ukrajnában

A tűzszünet akkor ér valamit, ha mind a két fél betartja – mondta Kaiser Ferenc, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense az orosz–ukrán háború várható alakulásáról az InfoRádió Aréna című műsorában. A biztonságpolitikai szakértő kitért arra is, miért figyelik a felek Donald Trump beiktatását is, és hogy miért nincs esély a megegyezésre, amíg hiányzik a bizalom a háborús felek között.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.01.10. péntek, 18:00
Kőrösi Csaba
a Kék Bolygó Alapítvány stratégiai igazgatója
Ez egyre súlyosabb: a világ legnagyobb alapkezelője is kilépett a klímavédelmi csoportból

Ez egyre súlyosabb: a világ legnagyobb alapkezelője is kilépett a klímavédelmi csoportból

Egy sor bankot követően a világ legnagyobb alapkezelője, a BlackRock is bejelentette, hogy kilép a Net Zero Asset Managers Initiative (NZAMI) azon csoportjából, amely a banki párjához hasonlóan az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentésére kötelezte magát. A döntés hátterében egyértelműen politikai nyomás áll, miután a republikánus politikusok kritizálták a cég fenntarthatósági törekvéseit - írja a Reuters. Mindeközben kiderült, hogy 2024-ben először haladta meg a globális átlaghőmérséklet-emelkedés az 1,5 Celsius-fokot az iparosodás előtti szinthez képest, ez volt a valaha volt legmelegebb év.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2025. január 10. 06:51
×
×
×
×