eur:
387.97
usd:
360.22
bux:
69201.95
2024. május 12. vasárnap Pongrác
Kisida Fumio japán, Justin Trudeau kanadai miniszterelnök, Joe Biden amerikai elnök, Olaf Scholz német kancellár, Boris Johnson brit kormányfő, Emmanuel Macron francia elnök és Mario Draghi olasz miniszterelnök (b-j) csoportkép készítésén vesz részt a világ iparilag legfejlettebb hét államát tömörítő csoport, a G7 vezetőinek a csúcstalálkozóján Brüsszelben 2022. március 24-én. A hét vezető ipari hatalom és az Európai Unió vezetői az Oroszország elleni szankciókról és a védelmi képesség erősítéséről tárgyalnak majd. Vlagyimir Putyin orosz elnök február 24-én rendelte el katonai művelet végrehajtását Ukrajnában.
Nyitókép: MTI/AP/Pool/DPA/Michael Kappeler

A G7-csoport tagjai elkötelezték magukat az orosz olajimport leállítása mellett

A legfejlettebb ipari országokat tömörítő G7-csoport tagjai arról is egyetértésre jutottak, hogy további szankciókat vetnek ki az orosz pénzügyi rendszerben fontos szerepet játszó orosz bankokra.

A G7-országcsoport vezetői vasárnapi videokonferenciájukon elkötelezték magukat amellett, hogy betiltják vagy fokozatosan leállítják az orosz olajimportot.

Közös közleményükben a résztvevők leszögezték: közösen fognak dolgozni azon, hogy stabil és fenntartható globális energiaellátást biztosítsanak a fogyasztók számára megfizethető áron.

A legfejlettebb ipari országokat tömörítő G7-csoport tagjai arról is egyetértésre jutottak, hogy további szankciókat vetnek ki az orosz pénzügyi rendszerben fontos szerepet játszó orosz bankokra.

A videokonferencián, amelyen Volodimir Zelenszkij ukrán elnök is részt vett, megemlékeztek a második világháborúban a náci Németország felett aratott győzelem évfordulójáról is, és kijelentették, hogy Oroszország mostani ukrajnai háborúja "szégyent hoz Oroszországra és az orosz nép történelmi áldozataira".

Az Egyesült Államok újabb büntetőintézkedéseket jelentett be az orosz Gazprom vezetőivel és más orosz vállalatokkal szemben Moszkva Ukrajna ellen indított háborúja miatt. Egyebek mellett könyvelő, tanácsadó és marketing cégek érintettek. Szankciókkal sújt továbbá Washington három orosz televíziót is: a Pervij Kanal, a Rosszija 1 és az NTV csatornákat.

Az amerikai kormányzat közölte: tovább korlátozzák az Oroszországba irányuló exportot, és ezzel Moszkvát fontos technológiák birtoklásától fosztják meg. "Putyin háborúja feltehetően az utóbbi tizenöt év gazdasági vívmányait semmissé teszi Oroszországban" - közölte a Fehér Ház, hozzátéve, hogy már két orosz páncélkocsi-gyártó üzem leállította tevékenységét a külföldről importált alkatrészek hiánya miatt, és csaknem ezer vállalat vonult ki az orosz piacról.

"(Vlagyimir) Putyinnak (orosz elnöknek) az eredeti katonai célját, Ukrajna leigázását nem sikerült elérnie, azt viszont elérte, hogy Oroszországot globális szinten páriává tegye" - fogalmazott a Fehér Ház.

Címlapról ajánljuk
Történelmi mélyponton a cseh sörfogyasztás – fejenként évi 128 liter…

Történelmi mélyponton a cseh sörfogyasztás – fejenként évi 128 liter…

Visszaesett a sörfogyasztás Csehországban. A teljes cseh sörtermelés 2023-ban alig több mint 20 millió hektoliter volt, ami 2,7 százalékos csökkenést jelent az előző évhez képest. Ebből 15,2 millió hektolitert Csehországban fogyasztottak el, a többit exportálták. A visszaesés egyik oka, hogy egyre több cseh iszik alkoholmentes sört vagy söralapú üdítőitalt.

Beügyeskedték Vlagyimir Putyin parádéját az ukrán mellett a lett tévébe is a hackerek

Akaratán kívül sugározta a moszkvai, vörös téri katonai díszszemlét több ukrán és lett tévéadó. Orosz hackerek ugyanis feltörték a médiumok rendszereit május 9-én. Az ukránok sem maradtak adósok.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.13. hétfő, 18:00
Csicsmann László
Közel-Kelet szakértő, a Budapesti Corvinus Egyetem tanára
Vége a négy szűk esztendőnek?

Vége a négy szűk esztendőnek?

Fejenként 10 ezer forint az éttermekben az a lélektani határ, amit a vendégek még hajlandóak kifizetni. Felette azonban már átgondolják, hogy rendeljenek-e még egy desszertet vagy egy kávét. A vendégek megfontolt költekezését jelzi, hogy a szektor teljesítménye csak most érte el a Covid-válság előtti szintet. Kevesebb az étterem, mint a járvány előtt volt, és a dolgozók száma is csökkent a szektorban. Az emberek pedig ritkábban térnek be a vendéglátóhelyekre.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×