eur:
392.6
usd:
362.16
bux:
72132.83
2024. július 7. vasárnap Apollónia
A Sberbank Magyarország Váci úti bankfiókja 2022. február 28-án. A banknál a Magyar Nemzeti Bank (MNB) két bankszünnapot rendelt el a hitelintézet kérésére ettől a naptól. Ezen időszakban az ügyfelek bankkártyás tranzakciókat igen, ám számlaműveleteket nem tudnak indítani, számlájukra azonban érkezhet pénz.
Nyitókép: MTI/Bruzák Noémi

Sberbank-csőd: mi lesz az önkormányzatok elúszott tartalékaival?

Közel másfél milliárd forintot csoportosított át a kormány az orosz Sberbank bedőlése miatt bajba került önkormányzatok megsegítésére. Az erről szóló rendelet már megjelent a Magyar Közlönyben. A részletekről a Települési Önkormányzatok Országos Szövetségének elnökével beszélgetünk.

Schmidt Jenő szerint nagyságrendileg száz alatt lehet azon önkormányzatok száma, amelyeknek minden számlájuk a Sberbanknál volt, és emiatt egyik napról a másikra teljesen lenullázódtak. Legfeljebb annyi pénzük maradt, ami valamelyik intézményük kézi pénztárkazettájában volt éppen, ami nagyon nagy „érvágás” – jegyezte meg.

A Települési Önkormányzatok Országos Szövetségének elnöke szerint a hétfői Magyar Közlönyben olvasható kormányrendelet, miszerint egyszeri – 1 472 200 000 forintos – átcsoportosítás történik a központi költségvetésből a helyzet enyhítésére, az elsősorban a nagyobb önkormányzatokat segítheti, ahol sokan dolgoznak, így a fizetéseket, de akár az állami támogatásokat is sberbankos számlán kezelték, élükön például Nagykanizsával. Schmidt Jenő ezt egy kezdeti lépésnek tekinti, szerinte a kormány kénytelen lesz az önkormányzatokat addig a szintig támogatni, amennyi működési pénzük volt a bedőlt bankban.

Az viszont már politikai döntés kérdése lesz, hogy vajon az elveszett fejlesztési pénzeiket, tartalékaikat kompenzálni fogja-e a magyar állam – tette hozzá az elnök, aki erre nem lát sok reményt. De csődbe nem fognak menni az érintett önkormányzatok, mert a kormány „fogni fogja a kezüket”, amíg nem kerülnek pótlásra azok a pénzek, amik kimondottan a mindennapi működésükhöz szükséges – ismételte meg.

Schmidt Jenő azzal kapcsolatban, hogy a fejlesztési pénzeket is kellene-e pótolni – személyesen, tehát nem mint a szövetség elnöke – úgy vélekedett: a Sberbank, de bármely más pénzintézet „bukását” valakinek látnia kell előre, és biztos is abban, hogy a felügyeleti szerv, vagyis a Magyar Nemzeti Bank ezzel tisztában is volt. Bár egyetértett azzal, hogy nem lehet különbséget tenni a magán- és közpénz között egy bank bedőlésénél, de utóbbi tekintetében

elvárt volna – a bankpánikot elkerülve – valamifajta kiértesítést az önkormányzatok számára,

hogy nagyon nagy a kitettség, próbálják meg máshol vezetni a számlát, az orosz–ukrán háború miatt nem jó lett a helyzet, embargóra készülhet az unió, stb. – sorolta Schmidt Jenő kiemelve, hogy Sberbank esetében nem egy „normál” bankcsődre került sor.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.07.08. hétfő, 18:00
Lakatos Júlia
a Méltányosság Politikaelemző Központ stratégiai igazgatója
Szinte középkori állapotok uralkodnak a világ egyik legzártabb régiójában, mégis a globális versenyfutás fontos része lett

Szinte középkori állapotok uralkodnak a világ egyik legzártabb régiójában, mégis a globális versenyfutás fontos része lett

A 21. században a fokozódó globális versenyfutás miatt a hegemón szerepre törő hatalmak figyelmébe kerülnek olyan térségek is, amelyeket korábban szinte teljesen elfelejtett a világ. Ezek közé tartozik az Afganisztánhoz tartozó rendkívül szegény Wakhan-folyosó is, ahol szinte középkori állapotok uralkodnak. A völgy egyszerre több okból is a döntéshozók figyelmének középpontjába került, ráadásul egyszerre több ország is növelte az aktivitását. A növekvő érdeklődés vélhetően a jövőben sem fog alább hagyni, mivel túl sok potenciál rejtőzik az elszigetelt területben.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×