eur:
411.2
usd:
392.55
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Young woman using smart phone and checking bills, taxes, bank account balance and calculating expenses in the living room at home
Nyitókép: kitzcorner/Getty Images

Becsapta a kaput 2022 a kedvező személyi hitelre vágyók orra előtt

Pedig az év végén egyre emelkedő alapkamat és irányadó kamat mellett is csökkentek e fedezet nélküli hitelfajta kamatai. Viszont így is lezuhant az igény irántuk az év végére.

Hiába tartották alacsonyan személyihitel-kamataikat év végén a bankok, novemberben mindössze 38 milliárd forint személyi hitelt vettek fel a családok, ami 6 hónapos negatív rekordnak számít – mondta az érdeklődésünkre Nagy László Nándor, a money.hu vezető elemzője.

Miközben a jegybank irányadó kamatszintje az október végi 1,8 százalékról november végére 2,9 százalékra emelkedett, a Magyar Nemzeti Bank hivatalos statisztikái szerint a személyi hitelek átlagkamata októberről novemberre nemhogy emelkedett volna, hanem egy bázisponttal 11,75 százalékról 11,74 százalékra mérséklődött. Ennek ellenére sem tolongtak az emberek, hogy személyi kölcsön felvételével könnyítsék meg maguknak a karácsonyi ajándékvásárlást – mondta Nagy László Nándor. A money.hu vezető elemzője hozzátette, a személyihitel-kihelyezésekben az elmúlt évben jelentékeny lyukat ütött az államilag támogatott otthonfelújítási támogatás és az ahhoz kapcsolódó kamattámogatott hitel.

„A korábbi hónapokban jól látszott, hogy

a felújítási hitelcél, ami a személyi hiteleknek egy jelentős tétele volt, kikerült ebből a piacból.

Körülbelül annyival kisebb volt a forgalom a személyi hitelekben a 2019-es szinthez képest, mint amennyi egyébként a felújítási hitelekben új hitel formaként jelentkezett, hiszen a családtámogatási rendszer részeként járt a felújítási támogatás, és ahhoz kapcsolódott egy nagyon kedvezményes 3 százalékos fixkamatozású hitel is ez bizony elvitte a piacot a személyi hitelek elől” – mondta a szakértő.

Nagy László Nándor arról is beszélt, hogy

  • az év első tizenegy hónapjában folyósított 434 és fél milliárd forint ugyan
  • 38 százalékkal több, mint a 2020 hasonló időszakában folyósított összeg, ám
  • 16,9 százalékkal elmarad a 2019-es 523 milliárd forinttól.

Novemberben pedig mindössze 38 milliárd forint személyi hitelt vettek fel a családok, ami 6 hónapos negatív rekordnak számít.

„A bankok ezt az őszt lényegében elengedték a személyihitel-piacon

– mondta –, miközben a lakáshiteleknél, ha máskor nem, de október közepétől látszott, hogy elkezdődik a kamatemelés, hiszen a jegybanki alapkamat változott és az irányadó kamatot innentől kezdve november közepétől hetente emelgették, a másik oldalon viszont a személyi hiteleknél ezt a kamatemelkedést nem rakták be a pénzintézetek. Mondhatnánk persze, hogy itt sokkal nagyobb a banki haszon, ez jobban elbírja ezt a kamatemelést, de azt azért érdemes megnézni, hogy október végén 1,8 százalék volt az irányadó kamat, november végére ez 2,9-re emelkedett, ehhez képest egy bázisponttal még csökkent is e hiteltermék átlagkamata 11,74 százalékra. Ami még érdekesebb, hogy

december végéig elérhetők voltak a legjobb adósoknak 7 százalék környéki személyihitel-ajánlatok.

Ezek már a lakáshitelek kamatszintjével vetekedtek, miközben ez fedezetlen hitel.”

Aki az év végéig nem élt a példátlan olcsó hitel lehetőségével, annak jó ideig valószínűleg már nem lesz rá lehetősége. A money.hu adatai szerint ugyanis elindult a kamatemelkedés a személyi hitelek piacán is – tette hozzá Nagy László Nándor.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×