eur:
410.64
usd:
393.87
bux:
0
2024. december 28. szombat Kamilla
Frank-Walter Steinmeier német államfő beszédet mond, miután a 736 fős parlament és az annak tagjaival megegyező létszámú tartományi képviselők újraválasztották a szövetségi gyűlésben Berlinben 2022. február 13-án.
Nyitókép: MTI/EPA Pool/Adam Berry

Bejelentették a parlament végét Németországban, jöhet február 23-a

Frank-Walter Steinmeier tartotta magát a kiszivárgott menetrendhez, és ennek megfelelően pénteken feloszlatta Bundestagot. Egyidejűleg hivatalosan is február 23-ra tűzte ki az előrehozott parlamenti választásokat. Az egyik döntés sem meglepetés, de az alkotmányban rögzítettek szerint szükség volt az államfő hivatalos nyilatkozatára.

November elején, szüntelen nézeteltérések után megbukott a 2021 decemberében hivatalba lépett hárompárti, a szociáldemokrata SPD-ből, a Zöldek Pártjából és a liberális FDP-ből álló kormány.

A bukást sajátos módon maga a kancellár kezdeményezte azzal, hogy menesztette pénzügyminiszterét, Christian Lindnert, a szabad demokraták elnökét. Nyomban ezt követően szolidaritást vállalva kilépett a kormányból Lindner pártja az FDP is.

A következő lépés kezdeményezője szintén Olaf Scholz volt. A kancellár ugyanis bizalmi szavazást kért a Bundestagban a kétpártivá vált kisebbségi kormány jövőjét illetően.

Ezzel párhuzamosan nem is titkolta, hogy mindezt már a bizalom megvonásának és az új választások kiírásának reményében tette.

Scholz számításai "bejöttek", a Bundestag december 16-án megvonta a bizalmat a kisebbségi kormánytól, és az előrehozott parlamenti választások mellett foglalt állást.

A pártok hosszabb vita után abban is megegyeztek, hogy az előrehozott választásokat február 23-án tartják.

Az alkotmány értelmében itt kapott szerepet Frank-Walter Steinmeier államfő, akinek elnöki jogköreivel élve mindezt hivatalosan is meg kellett erősítenie.

Az elnök meg is tette, így immár nem maradt tisztázatlan kérdés.

A parlament feloszlatása nem jelenti azt, hogy néhány napos szünet után, a jövő év első hónapjában az Bundestag nem ülne össze, de a ritka ülések kizárólag "szükséghelyzetek" megvitatását célozzák.

A ZDF értesülése szerint a 2021 őszi választások nyomán alakult, és az államfő által feloszlatott Bundestag a búcsúülését február 11-én tartja.

Elemzők ugyanakkor arra számítanak, hogy január legelső napjaitól még nagyobb sebességre kapcsol a választási kampány.

A jelenlegi parlamenti pártok, a konzervatív CDU/CSU, a szociáldemokrata SPD, a Zöldek Pártja , a radikális jobboldali AfD, a szabad demokrata FDP, valamint a a baloldal két pártja sorra rendezik kongresszusaikat, és mutatják be a választási programokat.

Noha a pártvezetők többsége hitet tett a tisztességes, egymás becsmérlését kerülő hangnem mellett, az elmúlt hetek - már a kampány jegyében elhangzott - állásfoglalásai nem ezt vetítették előre.

A február 23-i választási időpont közeledtével erősödnek a koalíciós találgatások

A legfrissebb felmérések szerint pártok népszerűségi listáját jelentős fölénnyel vezeti a keresztény pártok, a CDU és a CSU szövetsége.

Szilárdan őrzi második helyét a szélsőjobboldalinak tartott, különösen az ország keleti felében nagy támogatottsággal rendelkező Alternatíva Németországárt (AfD), amely az illegális bevándorlás elleni harc fő képviselője.

Az AfD-t - szinte fej-fej mellett - az SPD és a Zöldek követik.

Az év elején alakult új baloldali párt, a BSW a sorban a következő, míg a liberális FDP, továbbá a hagyományos baloldali Die Linke a közvélemény-kutatások szerint könnyen kieshet a parlamentből.

Ami pedig az ország jövőbeni kormányát illeti, elemzők a legnagyobb esélyt a CDU/CSU és az SPD nagykoalíciójának adják.

Mivel a radikális AfD-t a többiek szó szerint kiközösítették, nem kizárt, hogy a majdani koalícióban a Zöldek is szerepet kaphatnak.

Megfigyelők ugyanakkor azzal számolnak, hogy a február 23-i választások után hosszabb kormányalakítási tárgyalások következnek.

Abban pedig legalább ennyire egyetértenek, hogy az új koalíciónak rendívül nehéz dolga lesz mindenekelőtt a Németországot sújtó és jövőre is előrevetített gazdasági recesszió, valamint az illegális bevándorlás okozta súlyos problémák miatt.

Végezetül elemzők a legnagyobb esélyt annak adják, hogy Németország következő kancellárja Friedrich Merz, a CDU elnöke lesz. Olaf Scholznak szinte minimális az esélye az újrázásra.

Címlapról ajánljuk
A kegyelmi ügytől a nemzeti konzultációig – Magyarország egy éve

2024
A kegyelmi ügytől a nemzeti konzultációig – Magyarország egy éve

A 2024-es év fordulatot hozott a magyar belpolitikában. Megjelent egy új szereplő, majd egy párt, maga mögé állította az ellenzéki szavazókat, és két nagy szemben álló politikai tábor alakult ki az országban. Az InfoRádió összeszedte 2024 legfontosabb belpolitikai eseményeit.
VIDEÓ
EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. december 28. 11:33
×
×
×
×