eur:
411.22
usd:
392.53
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) neve a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének (PSZÁF) korábbi székházán Budapesten 2013. október 1-jén. Szeptember 16-án Országgyűlés elfogadta az MNB-ről szóló törvényt, amely összevonja a jegybankot és a PSZÁF-ot, ez utóbbi megszüntetésével.
Nyitókép: MTI/Szigetváry Zsolt

Hitelmoratórium után: fizetéskönnyítő intézkedéseket vár az MNB a bankoktól

Fizetéskönnyítő intézkedéseket vár a Magyar Nemzeti Bank a kereskedelmi bankoktól azon ügyfeleik számára, akik akár a moratórium után, akár más okból nem tudják időben teljesíteni törlesztési kötelezettségüket – mondta az InfoRádiónak az MNB felügyeleti szóvivője.

Az MNB vezetői körlevelet adott ki a törlesztési moratóriumból kikerült vagy abban részt nem vevő ügyfelek esetleges fizetési nehézségeinek kezeléséről az érintett hitelintézeteknek, pénzügyi vállalkozásoknak. A jegybank elvárja, hogy a pénzügyi intézmények fordítsanak kiemelt figyelmet a törlesztési problémákkal küszködő lakossági, vállalati ügyfelekre. Dolgozzanak ki olyan finanszírozási konstrukciókat, megoldásokat, s belső folyamatokat, amelyekkel megfelelően kezelhetik az adósok megváltozott fizetőképességével előállt helyzeteket.

A pénzügyi intézményeknek proaktív fizetéskönnyítő megoldásokkal kell felkészülniük az ügyfélkör egy részének várható fizetési nehézségeire. Ezekről közérthető, átlátható tájékoztatást is kell nyújtaniuk kommunikációs felületeiken az adósok számára. Ha pedig maga az adott bank, pénzügyi vállalkozás monitoringrendszere azonosít ilyen jellegű problémát valamelyik ügyfelénél, javasolt az ő közvetlen megkeresése a fizetési terheket csillapító eszközök felajánlásával. Ezen eszközök alkalmazása az ügyfél pénzügyi teljesítőképességéhez igazított adósságszolgálaton keresztül egyúttal azt a célt is szolgálja, hogy a banki kihelyezés – akár hosszabb távon – nagyobb valószínűséggel térüljön meg.

"A Magyar Nemzeti Bank azt várja el a hitelintézetektől, hogy a moratórium után se engedjék el az ügyfeleiknek a kezét, továbbra is gondoskodjanak olyan fizetéskönnyítő programok kidolgozásáról, illetve fölajánlásáról az ügyfeleknek, amelyek segítenek a nehéz élethelyzetbe kerülő, törleszteni nem tudó vagy csak alacsonyabb összeget törleszteni képes ügyfeleknek a további hiteléletét. Az egészségi helyzet továbbra sem javul, mindenkinek adódhatnak olyan egyedi élethelyzetek az életében, hogy a moratóriumból kilépve lehetnek fizetési problémái lakossági, vállalati adósként és ugyanakkor úgy gondoljuk, hogy a hitelintézeteknek sem érdeke, hogy ezek a hitelek bedőljenek, tehát mindkét fél célja az, hogy ezt a fizetőképességet valamilyen módon hosszú távon fönntartsák, és ehhez kellenek ezek a fizetéskönnyítő programok" – mondta Binder István.

Jegybanki elvárás, hogy a pénzügyi intézmények működjenek együtt adósaikkal, hogy ezzel is támogathassák utóbbiak hosszútávú fizetőképességének megtartását. A fogyasztók együttműködését és fizetési hajlandóságát is mérlegelve méltányosan alkalmazzák az általános szerződéses feltételekben rögzített, a hitelszerződés feltételeinek nem vagy késedelmes teljesítésére, illetve felmondására vonatkozó rendelkezéseket.

"Rövid távon például megoldás lehet, ha az adósnak egy csökkentett törlesztőrészletet ajánl fel a bank, vagy kamatot kell csak fizetnie. Tipikus ilyen helyzet az, hogy elvesztette mondjuk a munkahelyét, de már van két-három hónap múlva egy olyan ajánlata, konkrét szerződése, hogy munkát fog kapni. Ilyen átmeneti helyzetek átvészelésére jó ez a megoldás. Hosszabb távon megoldás lehet, ha a pénzügyi intézmény meghosszabbítja a futamidejét, valamilyen árazási kedvezményt nyújt, esetleg bizonyos fedezeteket eladnak, és annak a vételárából csökkentik a követelést, vagy pedig hitelkiváltással könnyítik az ügyfélnek a helyzetét. Önmagában a bank kockázatát az is csökkentheti, ha mondjuk valamilyen adóstársat vagy új fedezetet vannak, ami a bank számára biztonságot jelent" – mondta a szóvivő.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×