A keddi 30 után további 40 bázisponttal, 2,5 százalékra emelte az irányadó kamatot a Magyar Nemzeti Bank, ez az egyhetes betéti tender meghirdetéséből derült ki. Most tehát további monetáris szigorítás történt a keddihez képest.
Beke Károly, a Portfolio elemzője emlékeztetett Virág Barnabás MNB-alelnök jelzésére, mely szerint a jövőben ismét eltérhet egymástól az alapkamat és az egyhetes betéti kamat.
"Korábban, a nyári kamatemelések alkalmával volt ilyen rendszer, akkor 15 bázispont különbség volt a két kamatszint között, akkor is az egyhetes betéti kamat volt az irányadó, amely 15 bázisponttal magasabb volt az alapkamatnál" - mondta.
Most hasonló szisztémát dolgozott ki a jegybank, a kérdés Beke Károly szerint csak az volt, hogy mennyivel lesz magasabb most csütörtöktől a betéti kamat az alapkamatnál, amely tehát már nem irányadó.
Az egyhetes betéti kamat és az alapkamat közti különbség magyarázataként az elemző elmondta, a monetáris politika keretrendszerében mindig az a kamat az irányadó, amelyhez valamilyen, korlátlanul hozzáférhető eszköz kötődik, ez alapesetben az alapkamat lenne, ebben az esetben viszont az egyhetes betéti kamat, amíg ez vissza nem csökken az alapkamat szintjére.
Hogy a forintgyengülést megállíthatja-e a mostani lépés, arról azt mondta, a forint elsőre jól reagált, erősödésbe kapcsolt, azonban szerinte
kérdés, hogy hosszú távon miként reagál a piac erre a monetáris politikai eszköztárra, illetve erre az új struktúrára.
Ezentúl minden héten lesz tehát egy "mini kamatdöntés", hiszen minden csütörtökön egyhetes betéti tendert tart az MNB. A jövő héten tehát ismét emelhet, vagy például akár csökkentés is lehetne - ez esetben gyengülne a magyar fizetőeszköz. Kérdés viszont, hogy, "akar-e kilengéseket a jegybank", vagyis aktívan akarja-e ezt a kamatot mozgatni vagy egy viszonylag stabil szintet tart majd, hisz ettől függ a forint árfolyama is.