eur:
411.19
usd:
392.64
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Concept of wealth, personal savings and collecting money for retirement
Nyitókép: Bence Bezeredy/Getty Images

Szakértő: ezentúl minden héten lesz "mini kamatdöntés"

Beke Károly (Portfolio) szerint azonban kérdés, mekkora kilengést szeretne a Magyar Nemzeti Bank, a forinton ugyanis a stabilitás segítene.

A keddi 30 után további 40 bázisponttal, 2,5 százalékra emelte az irányadó kamatot a Magyar Nemzeti Bank, ez az egyhetes betéti tender meghirdetéséből derült ki. Most tehát további monetáris szigorítás történt a keddihez képest.

Beke Károly, a Portfolio elemzője emlékeztetett Virág Barnabás MNB-alelnök jelzésére, mely szerint a jövőben ismét eltérhet egymástól az alapkamat és az egyhetes betéti kamat.

"Korábban, a nyári kamatemelések alkalmával volt ilyen rendszer, akkor 15 bázispont különbség volt a két kamatszint között, akkor is az egyhetes betéti kamat volt az irányadó, amely 15 bázisponttal magasabb volt az alapkamatnál" - mondta.

Most hasonló szisztémát dolgozott ki a jegybank, a kérdés Beke Károly szerint csak az volt, hogy mennyivel lesz magasabb most csütörtöktől a betéti kamat az alapkamatnál, amely tehát már nem irányadó.

Az egyhetes betéti kamat és az alapkamat közti különbség magyarázataként az elemző elmondta, a monetáris politika keretrendszerében mindig az a kamat az irányadó, amelyhez valamilyen, korlátlanul hozzáférhető eszköz kötődik, ez alapesetben az alapkamat lenne, ebben az esetben viszont az egyhetes betéti kamat, amíg ez vissza nem csökken az alapkamat szintjére.

Hogy a forintgyengülést megállíthatja-e a mostani lépés, arról azt mondta, a forint elsőre jól reagált, erősödésbe kapcsolt, azonban szerinte

kérdés, hogy hosszú távon miként reagál a piac erre a monetáris politikai eszköztárra, illetve erre az új struktúrára.

Ezentúl minden héten lesz tehát egy "mini kamatdöntés", hiszen minden csütörtökön egyhetes betéti tendert tart az MNB. A jövő héten tehát ismét emelhet, vagy például akár csökkentés is lehetne - ez esetben gyengülne a magyar fizetőeszköz. Kérdés viszont, hogy, "akar-e kilengéseket a jegybank", vagyis aktívan akarja-e ezt a kamatot mozgatni vagy egy viszonylag stabil szintet tart majd, hisz ettől függ a forint árfolyama is.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Szakad a hó az országban, az elakadt kamionok már több utat blokkolnak

Szakad a hó az országban, az elakadt kamionok már több utat blokkolnak

Péntek hajnalban megérkezett a nagy havazás. Számos helyen akadtak el, csúsztak árokba járművek, kidőlt fák akadályozzák a közlekedést több úton.

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×