eur:
411.77
usd:
395.56
bux:
79551.8
2024. november 22. péntek Cecília
POLAND - 2020/03/23: In this photo illustration a General Electric GE logo seen displayed on a smartphone. (Photo by Mateusz Slodkowski/SOPA Images/LightRocket via Getty Images)
Nyitókép: Mateusz Slodkowski/SOPA Images/LightRocket via Getty Images

Szétszabdalják az amerikai gazdasági hatalom egykori jelképét

A General Electric (GE) amerikai ipari konglomerátum kedden bejelentette: azt tervezi, hogy fő üzletágai alapján három különálló, tőzsdén jegyzett vállalatra osztja fel önmagát.

A szétválással egy 129 éves múltra visszatekintő konglomerátum szűnik meg, egy olyan ipari nagyvállalaté, amely egykor, még az évezred elején is a legértékesebb amerikai társaság és az amerikai gazdasági hatalom jelképe volt. A döntés logikus következménye a karcsúsítást célzó, több éve folyó átszervezéseknek, amelyekkel megpróbálták talpra állítani a hatalmas adósságállománnyal küzdő és rossz stratégiai választások sorozata miatt meggyengült vállalatot.

A tervek értelmében külön vállalat viszi tovább a légiközlekedési, az egészségügyi és az energetikai üzletágat. A General Electric adómentes szétválasztással az egészségügyi üzletágat 2023, az energetikait pedig 2024 elejére szervezi ki önálló vállalattá. E két tranzakciót követően a General Electric egy légiközlekedésre összpontosító vállalat lesz, amely az egészségügyi üzletágat magában foglaló cégben 19,9 százalékos részesedést kíván megtartani.

Lawrence Culp, a GE elnök-vezérigazgatója az átszervezési terveket kommentálva kiemelte: három iparágvezető, globális részvénytársaságot hoznak létre, amelyek mindegyike eredményesebb lehet a nagyobb összpontosítás, a testreszabott tőkeallokáció és a stratégiai rugalmasság révén, ezáltal elősegítve hosszú távon a növekedést és az értékteremtést az ügyfelek, befektetők és a munkavállalók számára.

A GE arra számít, hogy a három új cég létrehozásának egyszeri szétválasztási, átmeneti és működési költségei nagyjából 2 milliárd dollárt tesznek ki, adóvonzata pedig kevesebb mint 0,5 milliárd dollár lehet, az ügylet sajátosságaitól függően.

A GE mélyrepülését jól mutatja, hogy árbevetétele tavaly 79,62 milliárd dollár volt, fényévekre a 2008-ban elért 180 milliárd dollártól. A vállalat piaci tőkeértéke jelenleg 125,8 milliárd dollárra rúg, míg a kétezres évek elején meghaladta a 600 milliárd dollárt.

A bostoni székhelyű vállalat világszerte 174 ezer embert foglalkoztatott tavaly, az Egyesült Államokban és még 34 országban 231 gyárat működtetett. Magyarországon 1989 óta van jelen, és nemcsak a legnagyobb amerikai befektető, de egyben az egyik legnagyobb magyar vállalat is.

A GE öt gyárral és három kutatás-fejlesztési központtal rendelkezik Magyarországon, összesen nagyjából négyezer embernek ad munkát.

A befektetők jól fogadták az új terveket: a GE-részvények közel 6 százalékos pluszban, 114,87 dolláron nyitottak a New York-i tőzsdén, bő másfél órával később pedig 5,02 százalékos nyereségben, 113,86 dolláron állt az árfolyam.

Címlapról ajánljuk

Budakalászt kiragadná természetes közegéből az új választási földrajz – megszólalt a polgármester

Nemcsak a fővárost, hanem az agglomerációs településeket is érzékenyen érintheti a választókerületek tervezett átalakítása. Forián-Szabó Gergely budakalászi polgármester elmondta, hogy a javaslat Budakalászt teljesen leválasztaná a természetes kapcsolatrendszeréről, ami a hétköznapi életben a lakosság számára komoly hátrányokkal járhat.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Csizmazia Gábor
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézetének tudományos munkatársa
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×