eur:
413.94
usd:
396.69
bux:
78741.84
2024. december 23. hétfő Viktória
Young caucasian woman at self-service gas station, hold fuel nozzle and refuel the car with petrol, diesel, gas. Pretty woman filling her auto with gasoline or benzine, outdoors. Self service gas pump.
Nyitókép: romrodinka/Getty Images

Elemző: komor árnyoldalai is lehetnek a befagyasztott üzemanyagárnak

A kormány be fog avatkozni, hogy megállítsa az üzemanyagok drágulását, vizsgálják például az árak befagyasztásának lehetőségét – jelentette ki a pénzügyminiszter az Országgyűlésben. Az általunk megkérdezett olajpiaci elemző szerint a fix áraknak kellemetlen mellékhatásai is lehetnek.

Hónapok óta először csökken a gázolaj nagykereskedelmi ára, szerdától bruttó 5 forinttal lesz olcsóbb, a benzin ára azonban nem változik. Így mindkét üzemanyag litere 500 forint felett marad: a dízel átlagára 512, a 95-ös benziné 506 forint körül alakul.

„Nem tartjuk rendben lévőnek az ilyen gyors üzemanyagár-növekedést, lényegében 8 hónap alatt több mint száz forinttal nőtt a kiskereskedelmi ára az üzemanyagnak” – fogalmazott az Országgyűlésben Varga Mihály. A pénzügyminiszter a parlamentben arról beszélt, hogy a kormány sem nézi jó szemmel az üzemanyagok drágulását.

A miniszter közlése szerint konkrét lépéseket is terveznek az áremelkedés megállítására, de azt is fontosnak tartják megvizsgálni, hogy milyen árrésekkel dolgoznak az üzemanyag forgalmazók, mind nagykereskedelmi, mind kiskereskedelmi szinten. Varga Mihály harmadik elemként azt említette, hogy Brüsszelnek is engednie kellene a „merev magatartásából”, akár az áfára, akár a jövedéki adóra vonatkozóan. A pénzügyminiszter szerint, ha ezek megtörténnek,

nemcsak megállítani, hanem jelentősen csökkenteni is lehet majd az üzemanyagok árait.

A befagyasztás árnyoldalai

Horvátország két hete már befagyasztotta az üzemanyagárakat, egy hónapra a dízelnek és a benzinnek is fix árat határoztak meg. A lépés azonban kellemetlen meglepetéseket is hozott – mondta az kérdésünkre Pletser Tamás, az Erste bank olaj-, és gázpiaci elemzője. A benzin 11,1 kunás és a dízel 11 kunás befagyasztása ugyanis azt jelentette, hogy

a prémium üzemanyagok forgalmazása gyakorlatilag megszűnt az országban.

A fix árak következtében az üzemanyagot előállító és forgalmazó cégeknek ugyanis nem érte meg prémium terméket értékesíteni a kutakon, hiszen nem kaptak érte többletértéket. Ennek megfelelően jelenleg csak normál benzint és normál dízelt lehet kapni Horvátországban.

Pletser Tamás szerint mivel a piaci ár folyamatosan változik, csökkenésnél a befagyasztott árak extra nyereséget hozhatnak a forgalmazóknak, drágulásnál pedig akár az ellátás biztonságát is veszélyeztethetik, hiszen a kutaknak nem éri meg veszteséggel értékesíteni az üzemanyagokat. Így nem mindegy milyen időtartamra szól a fix ár – teszi hozzá az elemző. Pletser Tamás a kereskedelmi árrések tervezett vizsgálatáról megjegyezte: mivel verseny van, az árrések jelentősen nem változnak, a hazai üzemanyagárak a nemzetközi árakat és a dollár/forint árfolyamváltozását követik.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Miután szombaton évzáró nemzetközi sajtótájékoztatót tartott a miniszterelnök, vasárnap este az M1-nek is interjút adott. Meglátása szerint Brüsszel nagy árat fog fizetni azért, hogy még mindig úgy gondolja, mindent az eddigiek szerint kell tovább csinálni. Ukrajnában és a világban is új realitás van, ehhez kell alkalmazkodni, Magyarország is ezt teszi a gazdasági semlegességgel és a jövő évi költségvetéssel is. "Jobban fogunk élni, de hogy szebben tudunk-e, ez a kérdés" - zárta az interjút.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.23. hétfő, 18:00
Gálik Zoltán
a Budapesti Corvinus Egyetem docense
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×