Hegedüs Balázs és Szoboszlai Gergely 2018-ban úgy határozott, a sikeres ügyvédi karriert hátrahagyva befekteti az évek során megkeresett saját tőkéjét, és vállalattulajdonos lesz. Hegedüs Balázs az Infostartnak elmondta, nem volt könnyű a döntés, hiszen stabil, biztonságos munkahelyük volt, de sokkal több érdemi felelősségre vágytak.
Felállítottak egy számukra fontos kritériumrendszert, és tudatosan keresték a megfelelő iparágakat és cégeket. 2018-ban végül indikatív ajánlatot tettek az ipari csomagolóvállalat, a StancPack megvételére, majd a banki finanszírozás véglegesítését és a tranzakció zárását követően lényegében azonnal át is vették a cégvezetési feladatokat.
Hogy miért épp ipari csomagolás? Szoboszlai Gergely hangsúlyozta, a mindennapi életet körülveszi és meghatározza az ipari csomagolás, épp ezért úgy gondolták, van ebben az iparágban üzleti potenciál. A cég az új menedzsment vezetésével jelentős növekedésnek indult, a felvásárlást követő két év alatt 70-80 százalékkal növelte árbevételét.
Szoboszlai és Hegedüs azonban továbbra is kereste a szakmai kihívást. Mikor a cég már szépen működött, újabb lehetőségek után néztek. Növekedni szerettek volna, felvásárlásban gondolkodtak. Így jött a képbe a Royalpack.
„A piacelemzés elvégzése után az volt a célunk, hogy olyan csomagolástechnikai cégcsoportot hozzunk létre, amilyen még nincs az országban, vagyis papírból, kartonplasztból és fából egyaránt képes egyedi csomagolásokat készíteni” – mondta Szoboszlai Gergely.
Ekkor kapcsolódott be finanszírozói oldalról a Hiventures, amelyben ideális partnerre talált a két cégtulajdonos a jóval nagyobb vállalat felvásárlásához. Zsámboki Zoltán, a Hiventures nagyvállalati befektetési igazgatója az Infostartnak elmondta, az első egyeztetésekre 2020 őszén került sor, és példátlan gyorsasággal, idén februárban már aláírták a szerződést, márciusban pedig zárták a tranzakciót.
„Az MFB Csoport részeként az a feladatunk, hogy segítsük az olyan tranzakciók létrejöttét, mint amilyen ez is, ahol egy előző tulajdonos a sok tíz éves munkáját jó szívvel tudja átadni egy olyan fiatalabb generációnak, amely utána 21. századi menedzsment szemlélettel viszi tovább a céget. Ez mindenki számára ideális szituáció. Kockázati tőkebefektetőként persze vannak bizonyos üzleti és profit elvárásaink, de az üzleti érdekeken túl nekünk az is fontos, hogy a magyar kkv-k magyar tulajdonosoknál maradjanak és stabil munkahelyeket biztosítanak” – mondta Zsámboki Zoltán, aki a jövővel kapcsolatos kérdésre azt válaszolta, egy zárt végű magántőkealap kezelőjeként a Hiventures ezekből a cégekből 5-10 éven belül várhatóan exitál, elsődlegesen a tulajdonostársaik felé.
A StancPack Csoport alapítói hangsúlyozták, elégedettek azzal, ahogy a dolgok történtek, ma sem döntenének másképp, és másokat is csak buzdítani tudnak, hogy megfelelő körültekintéssel megéri céget vásárolni.
Erről a témáról is szó lesz a Hiventures – Portfolio Vállalati Tőkefinanszírozás konferencián, szeptember 21-én.