A helyreállítási tervről továbbra is zajlanak az egyeztetések a magyar féllel azzal a céllal, hogy szeptember végéig készüljön el Magyarország helyreállítási és rezilienciaépítési tervének bizottsági értékelése - válaszolta a növekedés.hu kérdéseire az Európai Bizottság budapesti képviselete, így tehát ősszel elkezdődhetnek majd a kifizetések.
Azoknak az országoknak az esetében, amelyeknek helyreállítási tervét már elfogadta az Európai Bizottság (18 ilyen van), illetve annak értékelését az Európai Unió Tanácsa jóváhagyta, a teljes támogatási összeg 13 százalékát a Bizottság a tagállamok rendelkezésére bocsátja a programok jóváhagyását követő két hónapon belül. Ezek a kifizetések is ősszel indulnak tehát.
(Hasonlóképpen elkezdik az előlegek kiutalását az országoknak a hétéves költségvetés esetében is, ezzel a forrással akkor számolhat a legbiztosabban a kormány, ha nem lép életbe a jogállamisági feltételekhez kötés.)
A Next Generation EU legfőbb újdonságát nem a felhasználási területei, hanem a pénz előteremtésének módja jelenti, hiszen az Európai Bizottság felhatalmazást kapott arra, hogy hatalmas összegben – 750 milliárd euró erejéig, 2018. évi árakon – vegyen fel hitelt a nemzetközi pénzpiacokon, úgy, hogy annak visszafizetését a 27 tagállam költségvetése – vagyis a 27 tagállam együttesen – szavatolja.
Iván Gábor, a Magyar Közgazdasági Társaság Európai Uniós Szakosztályának elnöke, az Európai Unió Tanácsa Főtitkárságának munkatársa a portálnak elmondta: helyreállítási alap által nyújtott hitelek kamatozásának részleteiről ugyan nincsenek pontos információi, azt azonban valószínűsíti, hogy a kamatfeltételek a 27-ek hitelképességén alapulnak – az unió vezető gazdasági hatalma, Németország jelenleg negatív kamaton jut hitelekhez.