eur:
406.73
usd:
385.1
bux:
78225.05
2024. november 19. kedd Erzsébet
Nyitókép: Pixabay

A magyar ipari termelés már a járvány előtti csúcsot is meghaladta

A járműgyártás és az élelmiszergyártás nem hasít, de a feldolgozóipar igen, az akkumulátor- és villamosmotor-gyártás felfutása pedig az egekbe lőtte a szektora teljesítményét.

Az év első két hónapjában 2,3 százalékkal csökkent az ipari termelés a múlt év azonos időszakához mérve, az export 1,5 százalékkal, a belföldi értékesítés 0,6 százalékkal esett vissza.

Az iparon belül 95 százalékos súlyt képviselő feldolgozóipar termelése 1,7 százalékkal nőtt tavaly februárhoz viszonyítva. Az energiaipar (villamosenergia-, gáz-, gőzellátás, légkondicionálás) kibocsátása 7,7 százalékkal emelkedett, nagyrészt az előző évinél hidegebb idő hatására, mivel a februári átlagos középhőmérséklet 2,8 Celsius fokkal alacsonyabb volt a tavalyinál.

A járműgyártás 6,6 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól. A közúti gépjármű gyártásának volumene 6,8 százalékkal, a közúti járműalkatrészek gyártásáé 6,4 százalékkal csökkent. A számítógépek, elektronikai, optikai termék gyártása 9,8 százalékkal nőtt, ezen belül az elektronikai alkatrészek, áramköri kártyák gyártása 7,3 százalékkal, az elektronikus fogyasztási cikk gyártása 18,6 százalékkal múlta felül a tavaly februárit.

A legnagyobb mértékben, 35,7 százalékkal a közepes súlyú villamos berendezés gyártása emelkedett, nagyrészt a villamosmotor-, áramfejlesztő-, valamint az akkumulátorgyártás felfutásának köszönhetően - jelezte a KSH.

Az élelmiszer, ital és dohánytermék gyártása 2,9 százalékkal csökkent, a januári 5,0 százalékos visszaesés után. Az ágazat belföldi eladásai a januári 6,2 százalék után februárban 4,0 százalékkal estek vissza, az export 2,4 százalékkal nőtt. A vegyipar termelése 7,4 százalékkal nőtt, de a gyógyszergyártás - háromhavi növekedés után - februárban ismét csökkent, 2,1 százalékkal.

Az ipari termelés volumene februárban 1,9 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit a januári 6,7 százalékos visszaesés után. Munkanaphatástól megtisztított adatok szerint 3,9 százalékkal nőtt a termelés. Az előző hónaphoz képest 4,8 százalékkal nőtt a szezonálisan és munkanappal kiigazított ipari kibocsátás,

a tavaly áprilisi mélyponthoz képest 67 százalékkal emelkedett, és a járvány előtti csúcsot is meghaladta

- erősítette meg szerdán második becslése alapján a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

Az ipari export volumene 2,1 százalékkal nagyobb volt az egy évvel korábbinál. A járműgyártás kivitele 10,8 százalékkal visszaesett, ugyanakkor a számítógépek és elektronikai termékek exportja 13,8 százalékkal, a villamosberendezések kivitele 41,2 százalékkal nőtt. A vegyipar 9,4 százalékkal, a gumiipar 7,5 százalékkal, a gyógyszergyártás 4,1 százalékkal növelte kivitelét tavaly februárhoz viszonyítva.

Az ipar belföldi értékesítése 2,6 százalékkal emelkedett, ám a feldolgozóiparé 0,9 százalékkal csökkent tavaly februárhoz képest, míg az energiaiparé 9,5 százalékkal nőtt. A járműgyártás belföldi eladásai alig 0,3 százalékkal maradtak el a tavaly februáritól,

a számítástechnikai termékek értékesítése 12,4 százalékkal, a gyógyszereké 9,6 százalékkal nőtt.

A beruházási javak belföldi értékesítése negyedik hónapja csökkent éves összevetésben, februárban 2,4 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól. A fogyasztási cikkekből 3,4 százalékkal értékesítettek kevesebbet a termelők belföldön, de ezen belül a tartós fogyasztási cikkekből 1,7 százalékkal több kelt el.

A megfigyelt feldolgozóipari ágazatok összes új rendelésének volumene 4,3 százalékkal nagyobb volt a tavaly februárinál. Az új belföldi rendelések 7,9, az új exportrendelések 3,8 százalékkal emelkedtek. Az összes rendelésállomány február végén 1,2 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit, az export rendelésállomány 0,6 százalékkal, a belföldi rendelésállomány 2018 áprilisa óta nem látott 12,0 százalékos emelkedést mutatott.

Címlapról ajánljuk
Joe Biden akadályozza az ukrajnai béketárgylás lehetőségét Robert Fico szerint

Joe Biden akadályozza az ukrajnai béketárgylás lehetőségét Robert Fico szerint

A szlovák miniszterelnök nem ért egyet azzal, hogy Joe Biden amerikai elnök engedélyezte Ukrajnának a nagy hatótávolságú amerikai rakéták bevetését oroszországi célpontok ellen. A kormányfő utasította a külügyminiszterét és a védelmi miniszterét, hogy ne támogassák a döntést.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.19. kedd, 18:00
Hegyi Zsolt
a MÁV Csoport vezérigazgatója
Máris reagálnak a piacok az oroszok nagy bejelentésére

Máris reagálnak a piacok az oroszok nagy bejelentésére

Felemás mozgásokat láthattunk kedd reggel az ázsiai piacokon, ezt követően Európában jó hangulatban indult a kereskedés, de hamar elfogyott a lendület. Gazdasági események szempontjából idehaza az MNB kamatdöntésére ajánlott figyelni, emellett Európából érkezik inflációs rangsor-adat, Amerikában pedig a friss lakáspiaci adatokra ajánlott ma figyelni. Az európai piacokon délelőtt egyre nagyobb mínuszok figyelhetőek meg, miután a piaci szereplőket aggasztja, hogy Oroszországban jóváhagyták a nukleáris elrettentésre vonatkozó változtatásokat.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×