A megállapodás megkötése kiemelt érdeke a munkaadói és a munkavállalói képviseletek mellett a kormánynak is, mivel ha nem születik egyezség, reálértéken csökken az érintett mintegy egymillió munkavállaló fizetése.
„A megállapodás, így a béremelés érdekében a Munkástanácsok Országos Szövetsége nyitott arra, hogy
egyezség szülessen a munkáltatókkal a minimálbérek 4 százalékos emeléséről.
Ez az 5 százalékhoz képest pár száz forinttal jelent kevesebb kézhez kapott fizetést. Ha nem születik egyezség, akkor viszont az érintett munkavállalók fizetésének értéke az infláció miatt csökken, míg a nettó és a bruttó összeg nem változik. Ezzel szemben ha a 4 százalékos emelés megvalósul, reálértéken is nőnek a kötelező legkisebb keresetek” – mondta a Magyar Nemzetnek Palkovics Imre.
Munkástanácsok elnöke szerint
februártól van lehetőség a magasabb fizetésre, de az egyezség a januári különbözetet is tartalmazná.
A kötelező legkisebb kereset a 4 százalékos emeléssel bruttó 167 500 forintra nőne, azaz nettó 111 500 forintot kapna kézhez a munkavállaló. Ez 4500 forinttal több, mint a jelenlegi összeg. Ha 1 százalékkal nagyobb növekedésben egyeznének meg a felek, akkor mindössze 800-900 forinttal kapna többet a dolgozó.
A garantált bérminimum az alacsonyabb emeléssel nettó 4500 forinttal lenne több, míg 5 százalékos plusszal 7000 forinttal kapna többet az érintett munkavállaló.